تاکید وزیر ارشاد بر تقویت مرجعیت رسانه‌های داخلی

حسام | حس من

تاکید وزیر ارشاد بر تقویت مرجعیت رسانه‌های داخلی

۸ دی ۱۳۹۶


عباس صالحی در آیین تکریم و معارفه معاون پیشین و جدید مطبوعاتی، بر ضروت تقویت مرجعیت رسانه های داخلی تاکید کـــرد.

به نقل سینمارویدادبه گرازش از مرکز روابط عمومی و هشدار رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز در آیین تکریم و معارفه معاونان پیشین و جدید امور مطبوعاتی و هشدار رسانی با تاکید بر این مطلب افزود: در دولت یازدهم اتفاقات نیکوی در حوزه مطبوعات و رسانه افتاده هست.

وی ادامه داد: در برخی حوزه ها از جمله مجوزها قدم های رو به جلویی برداشته انجام گرفته که تاثیرات مثبتی بر موضوعات اجتماعی داشته هست.

صالحی تصریح کـــرد: در حوزه شفافیت، نظارت و کاهش بوروکراسی اداری، روش های فناورانه در رهستای اهداف دولت الکترونیک و … نیز اقدامات مثبتی در معاونت امور مطبوعاتی و هشدار رسانی در دولت یازدهم شده هست.

وی با اشاره به نظام یارانه ای رسانه ها ادامه داد: این نظام باید به سمت کارها و اقدامات زیرساختی حرکت کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برخی دیگر از اقدامات این معاونت گفت: تغییرات زیادی در این مدت به وجود آمد که همراه با حفظ آرامش در فضای رسانه و مطبوعات بود. اتفاقات نیکو این دوره نیز محصول گروه همکاران فعال و منسجم و همچنین مدیریت جناب آقا انتظامی بود که نسبت به این حوزه اشراف تکمیل داشتند. تعامل نیکو ایشان با اصحاب رسانه نیز قدرت تعاملی و فرصت نیکوی در این حوزه ایجاد کـــرد.

وی ضمن تقدیر از خدمات و تلاش های انتظامی در دوران مسئولیتش در معاونت امور مطبوعاتی، افزود: حوزه فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گسترده هست و باید به پیشبرد مسائل و اهداف آن سرعت بخشید. انتخاب جناب آقا انتظامی به عنوان دستیار ویژه وزیر با توجه به شناخت ایشان از مسائل، این راه را هموارتر می کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: انتخاب جناب آقا سلطانی فر نیز با توجه به شخصیت علمی و تخصصی ایشان و شناخت از رسانه در ادامه اهداف این وزارتخانه راهگشا خواهد بود.

وی افزود: در حوزه رسانه تغییرات موثری پیش آمده که مدیریت آن را دچار پیچیدگی کـــرده هست. عرصه رسانه نسبت به دیگر مسئولیت‌های این وزارتخانه در حوزه های فرهنگ، هنر و ادب گسترده تر و پیچیده تر هست. تکثرهای هویتی، سبک خانومدگی، ضریب بالای منطقه نشینی و زیادی از مسائل دیگر تغییرات اجتماعی عرصه رسانه ای ما را متغییر کـــرده و زیاد از حوزه های دیگر دچار تغییرات انجام گرفته هست.

صالحی ادامه داد: در کنار این تغییرات اجتماعی، تغییرات فناورانه در حوزه فضای مجازی و فناوری هوشمند همراه نیز شده هست.

وی افزود: امروز رسانه های اجتماعی در کنار رسانه های جمعی همراه با رقابت شکل گرفته اند و در کنار تزاید قدرت یافتن رسانه های اجتماعی، رسانه های فرا ملی در رقابت با رسانه های ملی قرار گرفته اند. باید به اقتصاد رسانه توجه داشت و کاری کنیم تا رسانه های ما از لحاظ مرجعیت اجتماعی و اعتماد ملی ارتقا یابند.

در بخشی از این نشست حسین انتظامی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت ها و اقدامات این معاونت در دوره مسئولیتش در معاونت امور مطبوعاتی گفت: سیهست عمومی دولت یازدهم و دوازدهم گسترش دیپلماسی رسانه ای بوده و در این بخش شاهد اتفاقات نیکوی بوده ایم.

وی افزود: در این دوره تلاش انجام گرفت به جای برخوردهای دشوار با مطبوعات، با شیوه های توجیهی و ارتباطی با رسانه ها تعامل داشته باشیم.

انتظامی گفت: تلاش کـــردیم فضای آرامش در رسانه ها ایجاد کنیم. باید به آزادی بیان و رسانه کمک کنیم و نگاه دولت یازدهم نیز توسعه فعالیت های رسانه ای بوده هست.

وی با اشاره به مجوزهای این دوره ادامه داد: ٥١ درصد مجوزهای این حوزه بعد از انقلاب اسلامی در ٤ سال گذشته انجام انجام گرفته هست و به نشریات محلی، تخصصی و رسانه های فضای مجازی نیز توجه افزایشی انجام گرفته هست.

انتظامی ادامه داد: شفافیت یکی دیگر از سیهست های دولت یازدهم بود که در این معاونت دنبال انجام گرفت. از این طریق مسئولین پاسخگوتر می شوند و هزینه نظارت کاهش می یابد.

وی در پایان با اشاره به شخصیت علمی و تجربه سلطانی فر افزود: حضور ایشان در معاونت امور مطبوعاتی نوید بخش توسعه فعالیت های این عرصه خواهد بود.

در پایان این آیین محمد سلطانی فر با تشکر از حسن اعتماد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با اشاره به اقدامات مثبت این معاونت در دوران مسئولیت انتظامی، گفت: باید بوروکراسی اداری را کم کنیم، شفافیت را افزایش و تصدی گری دولت در امور اجرایی را کاهش دهیم.

وی افزود: رسانه، پویایی دارد و نمی توان با قانون امروزی آن را شکل داد، بلکه باید از طریق قانون فردا شکل بگیرد. برای رسانه های الکترونیک هم نمی توان قوانین رسانه های مکتوب را اعمال کـــرد.

سلطانی‌فر در بخش دیگری از نقل کردان خود ضمن تاکید بر اهمیت منطقهوند رسانه افزود: امروز رسانه های ما جزو لاینفک خانومدگی محسوب می‌شوند. نمی توان از رسانه جدا انجام گرفت، بنابراین باید نگاهمان نسبت به رسانه را تغییر دهیم. باید رسانه متداوم همراه ما باانجام گرفت و به عنوان منطقهوند رسانه اتفاقات را هشدار رسانی کنیم.

در این نشست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن تقدیر از خدمات و تلاش های حسین انتظامی، احکام محمد سلطانی فر به عنوان معاون امور مطبوعاتی و هشدار رسانی و حسین انتظامی دستیار ویژه وزیر را به آن ها اهدا کـــرد.

 

انتهای پیام/