۹۰ درصد فیلم‌های ایرانی در شمال پایتخت ساخته می‌شود

حسام | حس من

۹۰ درصد فیلم‌های ایرانی در شمال پایتخت ساخته می‌شود

۱۷ دی ۱۳۹۶

وحید جلیلی در گفت‌وگو با حامد عنقا در پلن «سینما دو» ضمن توضیحاتی درباره جشنواره عمار، به انتقاد از وضعیت سینمای کشور پرداخت.

به نقل سینمارویدادپلن «سینما دو» با اجرا و سردبیری حامد عنقا این هفته به طور تکمیل به متن و حاشیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر اختصاص داشت و ضمن میزبانی از دبیر این جشنواره در پلن، با افراد مختلف دیگری نیز در این خصوص گفت‌وگو انجام گرفت.

عنقا با اشاره به برپایی جشنواره عمار عنوان کـــرد: این جشنواره در حال نهادینه انجام گرفتن هست و زیادی به آن واکنش نشان می‌دهند و خیلی از هنرمندان و اهالی رسانه که از نزدیک با جشنواره درگیرند، حرف‌های نیکوی در خصوص آن می‌خانومند. عمار به آرامی در حال تبدیل انجام گرفتن به جشنواره‌ای درباره اتفاقات فرهنگی کشور هست.

پس از صحبت‌های عنقا وحید جلیلی مسئول سیهست گذاری جشنواره عمار روی خط تلفن آمد و در این خصوص گفت: امسال هشتمین دوره جشنواره آقامی عمار برگزار انجام گرفت و شامل عناوین متنوع در فراخوان جشنواره مانند تاریخ معاصر، نقد درون گفتمانی، اقتصاد مقاومتی، مدافعان حرم و… بود.

وی افزود: همچنین آثار از لحاظ قالب نیز متنوع بودند و فیلمسازان می‌توانستند آثار خود را در قالب‌های مستند، دهستانی و انیمیشن بفرستند.

جلیلی تاکید کـــرد: نکته حیاتی دیگر در خصوص این جشنواره به ساز و کار نمایش آن اختصاص دارد. در اقصی نقاط کشور و عمق منطقه‌ها و روستا‌ها فیلم‌های جشنواره اکران می‌شود و بازخورد آن به کارگردانان و فیلمسازان داده می‌شود.

مسئول سیهست گذاری جشنواره عمار اعلام کـــرد: امسال بعد از فراخوان زیاد از ۱۶۰۰ فیلم به دبیرخانه جشنواره رسید و داوری انجام گرفت و روز جمعه بعد از نماز مغرب و عشا در فرهنگسرای بهمن اختتامیه برگزار انجام گرفت. امسال هم افتتاحیه و اختتامیه در فرهنگسرای بهمن بود.

در ادامه عنقا خطاب به جلیلی گفت: ما درباره جشنواره‌ای صحبت می‌کنیم که تا عمق روستا‌ها می‌رود و محصولات فرهنگی را نمایش می‌دهد و به طور طبیعی به دنبال تأثیرگذاری افزایش و اهدافی هست که جشنواره دنبال می‌کند. تأثیرات شاخص فرهنگی این جشنواره چیست؟

جلیلی خاطرنشان کـــرد: واقعیت این هست که ما افزایش از آنکه بخواهیم برای تأثیرگذاری ساز و کاری شکل بدهیم، به تأثیرپذیری سینمای ایران از آن فکر می‌کنیم. در جامعه هشتاد میلیونی ایران، سالانه ۱۰۰ فیلم سینمایی تولید می‌شود که زیاد از ۹۰ فیلم در شمال و مناطق مرکزی پایتخت هست و شناسنامه جعلی به نام ایران برای آن صادر می‌شود، اما این سینمای پایتخت هست، نه ایران.

او تصریح کـــرد: سینمای ایران فرا‌تر از پایتخت هست و از ارسباران تا بومنطقه جزو ایران حساب می‌شود. اگر می‌خواهیم تلاش کنیم ساز و کار تماشای جشنواره عمار را در اقوام گوناگون ایرانی بیاوریم، به این دلیل هست که می‌خواهیم فیلمسازان را با مخاطبانی آشنا کنیم که هر کدام دردهای خود را دارند و گنجینه‌های دراماتیک غنی در سراسر ایران هست و امکان راه یابی به سینمای حرفه‌ای را به دست نیاورده هست.

وی در پایان گفت: یک دلیل گسترش اکران‌های ما در نقاط مختلف کشور این هست و خوشبختانه هرسال شاهد تأثیرپذیری فیلمسازان هستیم. هرسال می‌بینیم فیلم‌های افزایشی درباره موضوعات بومی و ناحیه‌ای، قهرمان‌ها و درد‌ها به جشنواره عمار می‌رسد.

انتهای پیام/