حسام | حس من

انقلابی که مختص آقاان نبود

۲۳ بهمن ۱۳۹۶

به معقولت سی و نهمين سالگرد پيروزی انقلاب اسلامی ايران؛


بی تردید نادیده گرفتن رشادت های بانوان در عرصه های مختلف انقلاب، ظلمی بزرگ در روایت تاریخ انقلاب اسلامی هست.

به نقل سینمارویداداگر نبودند، ستون های انقلاب به این زودی ها شکل نمی گرفت و به عقیده زیادی از بزرگان شاید ابداً دیگر رویدادی از انفجار نور در ایران و ناحیه نبود.

انقلاب اسلامی، انقلاب آقاها نبود. چه بسا دلگرمی آقاان که بر سلحشوری های خود می افزودند به واسطه حضور پر حرارت خانومان انقلابی بود. به واسطه تعلیم عمیق در کانون خانواده و با تعلیم های مادرانه، آقاانی ظهور کـــردند که در مقابل گلوله های ظالمانه، سینه هایشان را محافظی برای ناموسشان قرار می دادند. امام‏ خمینی (ره) می‏ فرمایند: «ما نهضت‏ خودمان را مدیون خانوم‏‌ها می‏ دانیم.»

همین نکته برای بیان نقش خانومان در پیروزی انقلاب اسلامی از هر کلامی شیواتر هست.

خانومانی که در دهه پنجاه می زیستند، همان هایی بودند که دست از جوانانشان کشیدند و آنها را راهی سفر پر التهابی کـــردند که انتهایش شاید جان فشانی و شهادت بود. امام خمینی(ره) می فرمودند که خانومان با آقاان برابر هستند و نباید آزادی فکر عقیده آنها محدود تر از آقاان باانجام گرفت. بنابراین جایگاه خانومان در انقلاب اسلامی، در عین مقدس بودن، اهمیت هم داشت. آنان ابزار بی بند و باری نبودند، بلکه با الگو گرفتن از بانوی دو عالم (س) در راه تحقق فقه اسلامی و حاکم انجام گرفتن قوانین الهی قدم بر داشتند.

انقلابی که مختص آقاان نبود

در زیادی از مدارس کشور، دختران جوان که حقیقت انقلاب را درک کـــرده بودند، اعلامیه های نقل کردان امام خمینی(ره) را میان بچه‌ها پخش می‌کـــردند. به رهستی که با وجود آن خفقان و تهدیدهای سنگین رژیم طاغوت، این نقش رسانه ای بانوان در کشور و اشاعه نقل کردان امام خمینی(ره) از جهاد در جبهه حق کاهش نبود.

آنها فقط درهای رسیدن به کمال را برای آقاانشان باز نمی کـــردند، بلکه در زیر سایه عفت فاطمی، با رشادت هایشان یادآور رشادت های دختر پیامبر(ص) در دفاع از اسلام می انجام گرفتند. به میدان می آمدند و بی وقفه در راه امام خمینی(ره) مقابل طاغوت می جنگیدند و در برخی مواقع کارشان به خانومدان های ساواک هم کشیده می انجام گرفت.

کم نبودند خانومانی که در خانومدان ها فاصله میان شکنجه گاه و اتاق را کشان کشان روی زمین طی می کـــردند، دلیل که پاهایشان دیگر توان ایستادن نداشت و با این وجود لحظه ای در پیروی از امام خمینی (ره) از پای نمی نشستند.

مأموران از خدا بی رویداد. روسری‌های این خانومان با حیا را بر می داشتند و موهایشان را در مشت هایشان گره می زدند و به این طرف و آن طرف می‌کشیدند.

انقلابی که مختص آقاان نبود

تایمی زیر این شکنجه ها جیغ می کشیدند، صدایشان سقف های خانومدان را می شکست و آن قدر بالا می رفت که به گوش ملائکه و حضرت حق می رسید. مگر می شود آه مظلومی بلند شود و خدا پاسخ ظالم را ندهد. با همان آه و نفرین ها پایه های نظام پهلوی سست انجام گرفت تا اینکه صدای زیر شکنجه های آرش (ساواکی مشهور)، به بانگ آزادی ۲۲ بهمن ۵۷ منتهی انجام گرفت.

چه زیبا حضرت آیت الله خامنه ای در خصوص جایگاه خانومان در انقلاب اسلامی فرمودند: «نقش خانومان در انقلاب ثابت کـــرد که خانوم در سایه ایمان و آگاهی و به دور از فسادی که دنیای غرب برای او درست کـــرده هست، می تواند نقش نخست را در تغییرات تاریخی و جهانی ایفا کند؛ ثابت کـــرد که افتخار و عظمت خانوم در چیزهایی که دست های آلوده صهیونیست برای او در دنیای کنونی فراهم آورده نیست بلکه خانوم در سایه مهارت و عفت و احساس مسئولیت هست که می تواند دوشادوش آقاان و در مواردی جلوتر از آنها گام بردارد. آنچه مسلم هست، این هست که تنها با مفاهیم والای انسانی مکتب اسلام هست که پیشرفت، تعالی و سعادت حقیقی برای خانومان جامعه و به دنبال آن کل جامعه ایجاد می شود و همین نگاه بود که توانست انقلاب اسلامی را در ایران به پیروزی برساند و تحمل هشت سال جنگ طاقت فرسا را برای آنان سهل و آسان نماید. یعنی همان روحیه والای اسلامی که عالی ترین نمونه آن بانوی بزرگ عالم حضرت صدیقه طاهره ( س ) هست. همان که هم نقش مادری خویش را به طور تکمیل ایفا نمود و بهترین فرخانومدان تاریخ بشریت را تحویل جامعه داد و هم نقش همسری خود را در کنار حضرت علی ( ع ) در عالی ترین شکل خود به انجام رساند و هم حضور جهادی و مملو از بینش عمیق الهی خویش را در راه دفاع از ولایت نمایان ساخت.

انقلابی که مختص آقاان نبود

بله؛ به رهستی که این خانومان انقلابی در کنار آقاان شجاع، ذره ذره در دشواری های طاغوت آب انجام گرفتند و تا پای جان محافظ اسلام بودند. برای نخستین بار در اتفاقات اخیر دنیا، خانومان به عنوان رکنی از تحقق ایدئولوژی دموکراسی اسلامی، در نهایت عفت حاضر انجام گرفتند و نشان دادند که می‌شود خانوم در جامعه خود، در نهایت آزادی تفکر، اوج عفت و حیا را اجرایی کند.

انتهای پیام/