جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ انیمیشن را تحقیر کـــرد/ سوالی از وزیر ارشاد

حسام | حس من

جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ انیمیشن را تحقیر کـــرد/ سوالی از وزیر ارشاد

۲۴ بهمن ۱۳۹۶

علی نوری اسکویی دبیر صنف انیمیشن خانه سینما در یادداشتی به نقد رفتار سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر با تنها انیمیشن حاضر در این رقابت پرداخت.

به نقل سینمارویدادعلی نوری اسکویی نویسنده، کارگردان و دبیر صنف انیمیشن خانه سینما در یادداشتی نسبت به نادیده گرفته انجام گرفتن انیمیشن سینمایی «فیلشاه» ساخته هادی محمدیان در سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر یادداشتی نوشته و در اختیار رویدادگزاری مهر قرار داده هست.

در متن این یادداشت آمده هست:

«امسال هم جشنواره ملی فیلم فجر برگزار انجام گرفت با همه انتقادها و تعریف و تمجیدها، همه مصلحت اندیشی ها و محافظه کاری های سینمایی و غیرسینمایی، همه هیاهوها، اعتراض ها، اما یک چیز مثل سال های گذشته جشنواره تغییر نکـــرده بود و آن نادیده گرفتن انیمیشن های سینمایی حاضر در جشنواره ملی فیلم فجر بود.

بله انیمیشن سینمایی «فیلشاه» ابداً دیده نانجام گرفت!

من به عنوان کسی که از پس گذار از فیلم های دهستانی و مستند پا به سینمای انیمیشن گذاشته ام نیکو می دانم که زیادی از اهالی محترم سینما از سیهستگذاران تا فعالان تولید هشدارات کمی از هنر انیمیشن دارند و اساسا از هر چیز جدیدی واهمه دارند. به خاطر دارم در دوره گذار از سینمای آنالوگ به دیجیتال برخی مواضع و حرف ها را به خاطر دارم نخستین تجربه های جلوه های ویژه بصری را که تا هم اکنون نیز در ابهامی عجیب برای اهالی سنتی سینما قرار گرفته هست اما در پایانی این دوران ها این حمایت دولت و سیهستگذاران سینمایی بود که به تغییرات بنیادی سینمای کشور شتاب داد و اگر نه ما همچنان باید در میان سانس های سینما منتظر تعویض حلقه های فیلم بودیم و … .

اما در مورد هنر- صنعت انیمیشن از حمایت دولت نیز رویدادی نیست و قرار بر این هست این هنر پیشرو، جهانی، ارزآور، پرمخاطب و بی توقع در میان نگاه سنتی سینما مهجور بماند.

فیلم سینمایی انیمیشنی که در سی و پنجمین دوره جشنواره دیده نانجام گرفت تعدادی پیش در میان صد و بیست و هفت فیلم از یک جشنواره معتبر آمریکایی در رشته فیلمبرداری جایزه می گیرد، چطور می شود که هیات داوران جشنواره ای که در آن ۲ جایزه دیگر هم به این فیلم انیمیشن داده اند قناعت نکـــرده و فیلمبرداری فیلم را نیز درک می کنند؟ چون اهالی هنر آنجا آموخته اند انیمیشن یک هنر- صنعت پیچیده هست و جزییات زیادی درون خود دارد و به قول برخی سینماگران وطنی هنوز آن را ماشین و کامپیوتر تصور نمی کنند. حالا رانجام گرفت فکری و بالا بردن سطح اندیشه اهالی سینمای کشور در حوزه های فنی آیا به درستی برعهد مدیران سینمایی کشور نیست؟

من سه بار در بخش مسابقه جشنواره فجر شرکت داشته ام ۲ بار به عنوان فیلمساز و یک بار به عنوان داور و بر اساس همین تجربه ساختار عجیب و غیرقابل تصور این جشنواره متفاوت از همه جای جهان را نیکو می شناسم و امروز هم نه اعتراض به داوران جشنواره دارم و نه به اهالی سینما بلکه اعتراض حقیر شخصا متوجه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و جناب مهندس حیدریان ریهست محترم سینمایی ایشان هست. دلیل اجازه می دهند برترین آثار سینمایی انیمیشن را به جشنواره بپذیرند و اینگونه تحقیر کنند؟

آن هم در جشنواره ای که برای ریز و درشت اصناف سینمایی از طراحی لباس و صدابرداری گرفته تا چهره پردازی و… پلن‌ریزی انجام گرفته و در برخی رشته های آن حتی سیمرغ هایش دوقلو زا انجام گرفته اند، جشنواره ای که همه چیز آن مصلحت اندیشی هست تا علمی، جشنواره ای که در این سی و شش سال به ندرت شاید فقط یک یا ۲ بار سابقه داشته که دبیر انتخابی آن سابقه قبلی در دبیری جشنواره ای حتی در ابعاد جشنواره های هستانی را داشته باانجام گرفت.

جشنواره ای که هرگز تیم ثابتی را به خود تجربه نکـــرده و روال ثابتی نداشته هست و در مغز و ساختار به هیچ جشنواره ای در هیچ کجای جهان شباهت ندارد اما هر روز لباس جدیدی از معتبرترین جشنواره های جهان را با عاریه می گیرد!

امثال هم به صورت حتم شاهد نوآوری ستودنی حلقه پیچ کـــردن دیپلم های افتخار به تقلید از جشنواره «کن» بودیم.

به صورت حتم انتقاد حقیر صرفا به این دوره از جشنواره و شخص جناب آقا داروغه زاده نیست که این دوره از جشنواره به نظر من اتفاقا از دوره های نیکو برگزاری جشنواره فجر بود، انتقاد من حتی به این روند سی و شش ساله هیاتی برگزار کـــردن جشنواره هم نیست، اعتراض بنده این هست؛ حالا که کلا ریش و قیچی را دست خود گرفته اید این چه نوع برخورد خانومنده ای با این هنرمندان شریف و بی ادعای هنر انیمیشن هست؟!! دلیل از ابتدا اعلام نمی کنید ما امسال به هر دلیل در جشنواره فیلم انیمیشن نخواهیم داشت!!!

جناب جناب آقا وزیر در باب اهمیت و جایگاه حیاتی صنعت انیمیشن در فردا سینمای کشور شما افزایش از ما صحبت کـــرده اید پس نیازی به توضیح افزایش نمی بینم و تنها همین سوال را مطرح می کنم که اگر این اهمیت را می دانید دلیل اجازه می دهید اهالی این هنر-صنعت تحقیر شوند؟»