حسام | حس من

چهارشنبه سوری را با یک مراسم نمادین برگزار کنیم/ آقام آگاهانه تر عمل کنند

۲۲ اسفند ۱۳۹۶


امیر غفارمنش گفت: آقام باید جان بچه های خود را در نظر بگیرند و در چهارشنبه سوری مراسمی نمادین با کاهشین اشتباه را برگزار کنند.

به نقل سینمارویدادامیر غفارمنش گیمگر سینما و تلویزیون در گفتگو با رویدادنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه رویدادنگاران جوان؛ درباره مراسم چهارشنبه سوری گفت: مقوله ای که در ابتدای این مصاحبه اشاره می کنم تحلیل هست و روی نقل کردم با شخص خاص و یا کلیت آقام نیست. تایمی ما تاریخ کشورمان را مطالعه می کنیم می بینیم که آقام ما افرادی به انجام گرفتت مُصِر هستند و تایمی آن ها را از انجام کاری منع می کنید، اصرار افزایشی بر انجام آن دارند.

وی افزود: در زمان کودکی ما بته فروشی رواج داشت؛ در روز چهارشنبه سوری بته خریداری می کـــردیم و آتش می زدیم و از روی آن می پریدیم. دارت و چپغ هم بود که پرت می کـــردیم و صدا می داد. در سال های دهه شصت ما را منع کـــردند و پس از مدتی نیروی گشت ورود کـــرد و از آنجایی که جوان ها دارای شاخصه غرور و اصرار بودند، کار به جایی رسید که الان به درست کـــردن و پرتاب چیزی شبیه بمب رسیده هست و این نتیجه فشارهای آن دهه هست.

وی ادامه داد: حالا آقام باید این مُصِر بودن را کنار بگذارند و به نوعی شعور اجتماعی برسند که اگر در یک برهه زمانی اشتباهی انجام گرفته و عواقب بدی هم داشته، سعی کنند ادامه دار نباانجام گرفت.

این گیمگر بیان کـــرد: همین امروز گیم هستقلال و العین هست و می دانیم کشورهای خلیج فارس به طور طبیعی حاضرند برای ما حاشیه درست کنند و حتی پول خرج کنند تا مثلا در گیم امروز یک نفر ترقه ای پرتاب کند تا ما درگیر عواقب منفی زیادماری از جمله حذف پایان میزبانی ها شویم؛ پس باید مراقب باشیم.

این گیمگر اظهار داشت: از طرفی حتی اگر کشورهای حوزه خلیج فارس با ما گیم نداشته باشند، اما مانند گیم سپاهان و پرسپولیس چشم یک سرباز بخاطر پرتاب ترقه تخلیه شود باز هم بازتاب های منفی جهانی خواهد داشت. این ها مثال های فوتبالی بود. پس تاکید می کنم آقام آگاهانه تر عمل کنند و جان بچه های خود را در نظر بگیرند و در چهارشنبه سوری مراسمی نمادین با کاهشین اشتباه را برگزار کنند.

غفارمنش تصریح کـــرد: امیدوارم ماموران محترم ناجا هم بگذارند آقام همین شادی نسبی را انجام دهند؛ آن هم در شرایطی که جامعه کنونی نیاز به شادی و نشاط حتی در کاهشین زمان دارد. اگر جلوی این شادی نسبی هم گرفته شود به سمت همان مُصر بودن دهه شصت برمی گردیم و فجایع افزایشی بوجود می آید.

 

انتهای پیام/