حسام | حس من

ملت خواه: همه ما بدهکار و مدیون شهیدان هستیم و نباید اجازه دهیم آن ها به فراموشی سپرده شوند – اخبار سینمای ایران و جهان

۲۲ اسفند ۱۳۹۶

حس من: شهاب ملت خواه کارگردان سینما در آستانه روز بزرگداشت مقام شهیدان در رابطه با کم کاری سینما در قبال شهیدان همه ما بدهکار و مدیون شهیدان هستیم و نباید اجازه دهیم آن ها به فراموشی سپرده شوند و این وظیفه یکایک هنرمندان هست که در همه حوزه های فرهنگی و هنری آثاری در رابطه با خانومدگی آن تولید کنند و در این میان سینما به عنوان یک رسانه زیاد فراگیر وظیفه ای صدتعدادان دارد.

کارگردان فیلم سینمایی «شب حوراء» در گفتگو با رویدادنگار حس من افزود: بنده معتقدم هر هنرمندی در هر رشته ای اعم از سینما و سایر رشته ها و همه نیروهایی که در زمینه فرهنگی و هنری فعالیت می کنند این دین به گردن شان هست که به واسطه روحیه ایثارگری شهیدان مرتباً درباره آن ها کار کنند و اثر تولید کنند و شهیدان و تفکرات و اهداف و آرمان های آن ها را افزایش به یکایک آقام و به خصوص نسل جوان بشناسانند.

وی ادامه داد: ما باید به این نکته دست پیدا کنیم که شهیدان از جان شان مایه گذاشتند تا ما امروزه بتوانیم در کشور امنیت جانی و روانی داشته باشیم؛ ما در سایه خون شهیدان خانومدگی می کنیم و به همین دلیل باید تداوم دهنده راه آن ها باشیم و سعی کنیم تا اهداف و آرمان های آن ها با هجمه دشمنان به فراموشی سپرده نشود. ما هرگز نباید از اهداف شهیدان برگردیم. سینمای جمهوری اسلامی ایران نباید جایی برای تولید آثاری شود که هیچ همخوانی و قرابتی با اهداف و آرمان های شهیدان و نظام و انقلاب اسلامی ندارند.

این سینماگر سپس با تأکید بر اینکه مدیران سینمایی باید از تولید آثاری در رابطه با شهیدانی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مدافع حرم حمایت کنند خاطرنشان کـــرد: ما نیازمند مدیریت کلان در سینمای کشور هستیم تا با حمایت از سینماگران متعهد و دغدغه مند و با دوری کـــردن از شعارزدگی و سطحی نگری آثار ارزشمندی را در رابطه با شهیدان تولید کنیم. متأسفانه امروزه ما شاهد انفعال سینمای کشور در حوزه حمایت و تولید و عرضه و اکران آثار سینمایی ارزشی هستیم و این اتفاقی زیاد دردآور و ناآسوده کننده هست.

ملت خواه تصریح کـــرد: سینمای ایران امروزه به دست روشنفکرمآبان افتاده و آن ها باعث انجام گرفته اند حتی کسانی که انگیزه بالایی برای تولید آثار ارزشی در رابطه با موضوعات هستراتژیک و حیاتی داشته اند با هسترس و اضطراب وارد میدان تولید شوند. بنده تأکید می کنم هنرمندان ارزشی و متعهد باید با شجاعت و جسارت وارد میدان عمل شوند و از تهدیدات و تنگ نظری های مفرط هراس نداشته باشند.

وی در خاتمه این گفتگو متذکر انجام گرفت: باعث شرمساری یکایک ما هست که سینمای ایران امروزه جایگاهی برای تولید آثار روشنفکرمآبانه برای خوش آمد غربی ها و جشنواره های غربی انجام گرفته و سینماگران غرب زده آثاری را در آن تولید می کنند که هیچ گونه سنخیت و قرابتی با تفکرات و آرمان ها و اهداف شهیدانی گرانقدر ندارد. من متعجبم از این که می بینم چطور هالیوود و هالیوودی ها مرتباً درباره سربازان شان و حتی سربازان گمنام شان فیلم می ساخانومد، آن ها مرتباً ناحق را حق نشان می دهند اما ما بالتصویرش عمل می کنیم و این اتفاقی هست که دل همه ما را به انجام گرفتت به درد آورده هست.