حسام | حس من

دلیلغ روشن سینما در شب‌های رمضان

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

ماه مبارک رمضان فرصتی هست تا سینما‌ها از افطار تا سحر میزبان علاقه‌مندان به هنر هفتم باشند.

  به نقل سینمارویداداکران فیلم‌های سینمایی در ماه مبارک رمضان از حیاتی‌ترین دغدغه‌های اهالی سینمهست؛ دلیل که سینما‌ها در این ماه با افت مخاطب روبرو می‌شوند و به‌ همین دلیل متولیان سینمایی به دنبال راهی برای افزایش تعداد مخاطبان سینما هستند.

خرداد امسال، برای اهالی سینما جزو ماه‌هایی هست که با شروع ماه مبارک رمضان و تب و تاب جام جهانی فوتبال با هم انجام گرفته و زمزمه پخش مسابقات آن در سالن‌های سینما نیز به گوش می رسد. این اتفاق شرایط اکران نوبت دوم نوروزی را تحت تاثیر قرار داده هست. به طوری که شورای صنفی نمایش در تعداد سال اخیر درصدد اعمال طرح‌های تشویقی و حمایتی در این ایام هست.

امتیاز‌های ویژه‌ای از جمله احتساب دو هفته به جای ۴ هفته نمایش و یک هفته تشویقی در صورت حفظ کف فروش برای فیلم‌هایی که در این دوره اکران می‌شوند، در نظر گرفته می شود تا فیلم‌های این ایام متضرر نشوند.

به صورت حتم برای برون رفت از این وضعیت, تعداد سالی هست با حلول ماه مبارک رمضان، «طرح ویژه اکران افطار تا سحر» در سینما‌های کشور اجرا می‌شود؛ طرحی که به صورت حتم در سال‌های نخستیه اجرایش با حواشی فراوانی روبه‌رو بود، اما در تعداد سال اخیر سر و شکل معقول تری به خودش گرفته و توانسته این مشکل را تا حدودی برطرف کند.

امسال هم با اعلام اجرایی انجام گرفتن این طرح از سوی شورای صنفی نمایش علاقه‌مندان به سینما می‌توانند علاوه‌بر فیلم‌های جدیدی که روی پرده قرار دارند، فیلم‌های نوبت قبلی اکران را نیز در ماه مبارک رمضان تا حوالی سحر تماشا کنند. به نحوی که قیمت بلیت ها نیز از صبح تا قبل از افطار نیم بها و بعد از افطار پایان بها محاسبه می‌گردد.

این طرح به صورت حتم، باوجود این‌که در این سال‌ها توانسته در برخی موارد دلیلغ سینما‌ها را در این ماه روشن نگه دارد؛ اما کماکان مورد نقد برخی از سینماگران نیز قرار دارد.

رضا مقصودی فیلمنامه نویس فیلم‌های موفقی همچون «لیلی با من هست» که در حال حاضر در کسوت کارگردان، فیلم سینمایی «خجالت نکش» را در حال اکران دارد، گفت: شورای صنفی نمایش باید برای چنین ایامی تمهیدات خاصی بیاندیانجام گرفت.

وی با اشاره به اکران نوروزی و فروش موفق فیلم‌ها و تعمیم آن به کل سال، تصریح کـــرد: آقام برای دیدن فیلم‌ها در هر زمانی نیاز به تبلیغات و هشدار رسانی دارند که این امر با کمک همه‌ نهاد‌ها میسر خواهد بود.

کارگردان فیلم سینمایی «خجالت نکش» در مورد تقارن این فصل اکران با ایام ماه مبارک رمضان و  جام جهانی فوتبال، گفت: حمایت از فیلم‌های سینمایی که در این ایام در حال اکران هستند، باید تعدادین برابر شود تا سینما از این گردنه‌ اکران عبور کند.

مقصودی همچنین در مورد اختصاص سالن‌های سینما به پخش مسابقات جام جهانی اظهار کـــرد: این کار به ضرر سینما و اهالی آن پایان می‌شود؛ زیرا این امکانات مختص سینمهست و نباید صرف مسائل دیگری شود.

گفتنی هست؛ طرح اکران افطار تا سحر که از سال ۸۸ با فراز و فرود‌های فراوان هر سال در ایام ماه مبارک رمضان اجرا انجام گرفته هست، اهالی سینما را امیدوار کـــرده تا با تبلیغات معقول و هشدار رسانی همگانی برای مخاطبان، گیشه‌های سینما از رونق افزایشی برخوردار شوند.

انتهای پیام /