حسام | حس من

سینمای جوان گرفتار باندگیم نشود – حس من

۲۴ خرداد ۱۳۹۶


حس من ـ پایگاه رویدادی فیلم ایران:


در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۵ «انجمن سینمای جوانان ایران» با مدیر جدیدی آشنا انجام گرفت و سید صادق موسوی از سوی حجت الله ایوبی «رییس سازمان سینمایی» از مدیریت دفتر سرپرستی سازمان سینمایی روی صندلی «مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران» نشست. صندلی حیاتیی که پیش از او فرید فرخنده‌کیش نشستن روی آن را تجربه کـــرده بود. 


موسوی از مدیران جوانی هست که با توجه به مسئولیتش در روابط عمومی سازمان سینمایی انتظار می‌رفت طی تعداد ماه گذشته برای ارائه پلن‌های خود (حتی اگر قرار بود تا پایان انتخابات فقط منصوب بماند) دست‌کم نشست پرسش و پاسخی را با اصحاب رسانه برگزار کند اما تا به امروز هیچ نشستی با اصحاب رسانه نداشته هست، 


قرار گرفتن در چنین جایگاه حیاتی و تاثیرگذاری با توجه به سن و سال موسوی فرصتی مغتنم برای وی محسوب می‌شود. جایگاهی که می‌تواند نقطه آغاز و سکوی پرتاب زیادی از سینماگران فردا باانجام گرفت اما نباید فراموش کـــرد دنبال از قرار گرفتن در جایگاهی که محلی برای تربیت فیلمسازان بزرگ سینمای ایران بوده هست به‌تنها برای رسیدن به اهداف حیاتی و سودمند برای سینما کافی نیست.


ارائه پلن یکی از وظایف اصلی یک مدیر با اقتدار هست حتی پلن‌ای که انتقادات زیادی را موجب شود. سید صادق موسوی هم حتما برای این موقعیت حیاتی و حساس پلن‌های حیاتیی دارد. پلن‌هایی که شاید در ذهن خود و یا تنها با تیم همراهش در میان گذاشته باانجام گرفت اما عدم اعلام آن با صدای بلند می‌تواند خدای ناکـــرده دلیل نبود پلن یا وجود پلن‌های احتمالا ضعیف و غیرقابل دفاع باانجام گرفت.


سید صادق موسوی که انتظار می‌رفت مدیریت با صلابت و راه گشایی را برای جوانها در پیش بگیرد، ظاهرا در بدنه دولت تدبیر و امید حل انجام گرفته و او هم پلن روشنی را اعلام نکـــرده تا شاید رسانه‌ها نتوانند به طور دقیق و مشخص از وی آنها را مطالبه کنند.


حالا هم که وی با حکم رییس سازمان سینمایی به عنوان دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه پایتخت» یکی از بزرگترین رویداد‌های سینمایی کشور انتخاب انجام گرفته هست و می‌تواند برای او سکویی باانجام گرفت تا به مدیریت‌های بلند تری برسد نباید بی اعتنا به روند انجمن سینمای جوانان ایران باانجام گرفت. امتیاز دادن به کارگردانان شناخته انجام گرفته در عرصه فیلم کوتاه اگر چه می‌تواند به نوعی مثبت تلقی شود اما اصل ماجرا پرورش و اعتماد به فیلمسازان جوان هست که تنها جسارت مدیرعامل انجمن سینای جوانان ایران را می‌طلبد. کارگردانان جوان و با امید نباید توسط مدیری که دولت امید را نمایندگی می‌کند ناامید باشند. 


سید صادق موسوی نباید فراموش کند که در چه جایگاه حیاتی و اثربخشی قرار گرفته هست. جایگاهی که نتیجه‌اش طی سال‌های فردا مشخص می‌شود به همین منظور باید مدیرانی از این دست زیر ذره‌بین رسانه‌ها و منتقدین قرار بگیرند و نترسند. او باید بداند که کارنامه‌اش را با نحوه برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه پایتخت نمی‌سنجند بلکه نتیجه را باید در درون انجمن سینمای جوانان و فیلمسازانش طی دوره مدیریتی وی و حتی سال‌های فردا جست‌وجو کـــرد.


مدت زیادی سینمای ما از مدیرانی که تنها حرف های زیبا می زدند رنج برده هست، سینمای ما از نبود شجاعت در مدیران، کوچک انجام گرفته هست. سینمای ایران مدت زیادی را به دلیل انحصارطلبی و باندگیم بعضی مدیران و نیز،عدم قاطعیت و تکیه آنها بر کلمات زیبا مانند «تمرکز زدایی» به تکرار رسیده هست. حالا تایمش رسیده هست که مدیران جوان سینما این فضا را بشکنند و خدمتی به جوانان سینماگر کنند و نه اینکه ادامه دهنده این فضا باشند.


مدیرعامل جوان و خوش نقل کرد سینمای جوانان ایران با چه پلن‌ای قرار هست پیش برود و تا شش ماه فردا چه اتفاقاتی قرار هست در انجمن رخ دهد؟! بهتر هست شفاف بگویید و رسانه ها را دوست بشمارد تا رسانه‌ها هم ابداًح کنند، به یاریش بیایند و به صورت حتم به تایمش مطالبه کنند.


انتهای پیام/