حسام | حس من

فیلم‌های جامانده از فجر ۹۵ در ترافیک اکران! – اخبار سینمای ایران و جهان

۹ آبان ۱۳۹۶

حس من: افزایش از دوماه تا شروع سی‌وششمین دوره جشنواره فیلم فجر باقی مانده و فیلمسازانی همچون علیرضا داودنژاد، مسعود جعفری جوزانی و … در ترافیک اکران فیلم‌های سینمایی هنوز آخرین ساخته‌های خود را به نمایش نگذاشته‌اند.

جشنواره‌ی فیلم فجر که سال نو سینمای ایران شناخته می‌شود و سینماگران تلاش حداقل یک ساله خود را در این رویداد رونمایی و بعد برای اکران آن پلن‌ریزی می‌کنند، سال گذشته شاهد نمایش ۴۴ فیلم جدید بود که پس از گذشت ۱۰ ماه تنها حدود ۲۰ فیلم روانه پرده سینماها انجام گرفته‌اند.

به صورت حتم در این شرایطی که خیلی‌ها از فیلم‌سوزی در اکران گله می‌کنند، فیلمسازانی هم بوده‌اند که در جشنواره فیلمی نداشتند اما آثارشان را در همین ماه‌های گذشته اکران کـــردند؛ فیلم‌هایی که به صورت حتم تعدای از آن‌ها فروش مورد انتظار را نداشتند. همین اوضاع هم باعث انجام گرفته نه نوبت به بقیه کسانی که در جشنواره فیلم داشتند برسد تا اثر خود را اکران کنند و نه حتی تمایلی برای اکران وجود داشته باانجام گرفت.

بر این اساس مروری بر فهرست فیلم‌های جشنواره فجر سال ۹۵ نشان می‌دهد که «فِراری» علیرضا داودنژاد، «پشت دیوار سکوت» مسعود جعفری جوزانی و «سوفی و دیوانه» مهدی کرم‌پور از جمله فیلم‌هایی هست که هنوز رویدادی از اکران آن‌ها نیست. ضمن اینکه آخرین ساخته مسعود کیمیایی هم هنوز به نمایش درنیامده اما در یکی دو هفته فردا قرار هست به اکران برسد.

نکته جالب توجه در میان فیلم‌های اکران نانجام گرفته از جشنواره قبل، آثاری هست که حضور جهانی پررنگی داشته و موفق به کسب جوایزی هم انجام گرفته‌اند مثل «سد معبر» محسن قرایی، «بدون تاریخ بدون امضا» وحید جلیلوند، اسرافیل «آیدا پناهنده» و «کوپال» کاظم ملایی، اما در ایران هنوز روی پرده نرفته‌اند.

دیگر فیلم‌های به نمایش درنیامده از بخش سودای سیمرغ و رقابتی جشنواره هم «مادری» رقیه توکلی، «انزوا» مرتضی علی‌عباس میرزایی، «دلیلغ‌های ناپایان» مصطفی سلطانی، «ماه گرفتگی» سید مسعود اطیابی، «کمدی انسانی» محمد هادی کریمی، «پشت دروازه بهشت» علی نوری اسکویی، «آذر» محمد حمزه‌ای و «شماره ۱۷ سهیلا» محمود غفاری هست که به صورت حتم نقل کرد می‌شود فیلم «آذر» که تهیه‌کنندگی آن را نیکی کریمی برعهده دارد،آذر ماه اکران می‌شود.

در حال حاضر طبق قراردادهایی که در شورای صنفی نمایش به ثبت می‌رسند، پلن اکران فیلم‌ها تاحدودی مشخص هست و قطعا همه این فیلم‌ها در مدت دو ماه باقی مانده به اکران نمی‌رسند و باید برای اکران سال بعد هم فکری کـــرد دلیل که فیلم‌های زیادی برای شرکت در جشنواره فجر امسال مراحل تولید خود را می‌گذرانند و برای نمایش آماده می‌شوند.

* ایسنا