مشکلات سینمای ایران به جشنواره فجر محدود نمی شود/ به جای کم و زیاد کـــردن آثار به فکر حمایت از ساخت فیلم نیکو باشید - اخبار سینمای ایران و جهان

حسام | حس من

مشکلات سینمای ایران به جشنواره فجر محدود نمی شود/ به جای کم و زیاد کـــردن آثار به فکر حمایت از ساخت فیلم نیکو باشید – اخبار سینمای ایران و جهان

۱۴ آبان ۱۳۹۶

حس من: سجادی حسینی خاطرنشان کـــرد: جشنواره فیلم فجر یک جشن هست و برای کوچک یا بزرگ انجام گرفتن آن صاحبان جشن تصمیم می گیرند. مطمئناً تایمی فیلمی در عرصه رقابت قرار می گیرد افزایش دیده می شود و هر فیلمسازی علاقه مند به حضور در این عرصه هست اما اعتبار هر جشنواره به فیلم هایی هست که در آن اکران می شوند و به نظر من برای جشنواره فیلم فجر به جای کم یا زیاد کـــردن آثار باید به فکر حمایت از ساخت فیلم های نیکو بود.

کاوه سجادی حسینی کارگردان سینما در گفتگو با حس من اظهار داشت: اگر بخواهم به عنوان یک مخاطب سینما درباره جشنواره فیلم فجر نظر دهم باید بگویم که هر چقدر جشنواره پر شورتر باانجام گرفت برای من جذاب تر هست، برای مخاطبان سینما مطمئناً جشنواره ای که مملوء از فیلم باانجام گرفت دارای جذابیت افزایشی هست اما زیاد بودن آثار یک سری مشکلات را برای برگزارکنندگان جشنواره به همراه دارد.

سجادی حسینی خاطرنشان کـــرد: جشنواره فیلم فجر یک جشن هست و برای کوچک یا بزرگ انجام گرفتن آن صاحبان جشن تصمیم می گیرند. مطمئناً تایمی فیلمی در عرصه رقابت قرار می گیرد افزایش دیده می شود و هر فیلمسازی علاقه مند به حضور در این عرصه هست اما اعتبار هر جشنواره به فیلم هایی هست که در آن اکران می شوند و به نظر من برای جشنواره فیلم فجر به جای کم یا زیاد کـــردن آثار باید به فکر حمایت از ساخت فیلم های نیکو بود.

وی افزود: در این بین حذف انجام گرفتن بخش فیلم های مستند از جشنواره فیلم فجر اتفاق تلخ و ناخوشایندی هست که مطمئناً نه تنها باعث ناآسودهی اهالی سینمای مستند هست که این اتفاق باعث ناآسودهی من و زیادی از اهالی سینما نیز انجام گرفته هست. سینمای مستند زیربنای مسائلی چون انسان شناسی، آقام شناسی و… در هر کشور هست و مطمئناً هر کشور پیشرفته و با فرهنگی غنی از سینمای مستند حمایت می کند. ماندگاری برخی فیلم های مستند تا ابد ادامه دارد و ما شاهد هستیم جشنواره های معتبری که به اهمیت این گونه سینمایی پی برده اند چه نگاه ویژه ای به آن دارند.

این کارگردان در ادامه این بحث اظهار داشت: سیمرغ جایزه ای هست که در سینمای ایران اهمیت دارد و هر سینماگری به کسب این جایزه علاقه مند هست و ما نباید مستندسازان را از کسب جایزه سیمرغ محروم کنیم. تغییر و تغییراتی که امسال برای جشنواره فیلم فجر در نظر گرفته انجام گرفته نشان از این هست که ما همچنان در دوران گذار به سر می بریم و همچنان به نتیجه مطلوبی در برگزاری جشنواره فیلم فجر نرسیده ایم اما زمان مشخص می کند که این تغییرات تا چه حد به نفع یا به ضرر جشنواره فجر و سینمای ایران خواهد بود.

کارگردان فیلم سینمایی «بوفالو» تصریح کـــرد: مشکلات سینمای ایران به جشنواره فجر محدود نمی شود، ما در اکران آثار سینمایی نیز مشکلات زیاد بزرگی داریم، به عنوان مثال زمانی که فیلم «بوفالو» اکران انجام گرفت پس از ۸ روز این فیلم از پرده سینماها برداشته و فیلم دیگری با عنوان «آدم باش» به جای آن اکران انجام گرفت و مطمئناً فیلمی چون «بوفالو» بدون تبلیغات و در سینماهای محدود با ۸ روز اکران فروش تعدادانی نخواهد داشت. ما باید در همه زمینه ها حسادت را کنار گذاشته و به فکر پیشرفت سینمای ایران باشیم.

وی درباره تغییر کاخ جشنواره از برج میلاد به مکانی دیگر گفت: سالن اکران فیلم ها در برج میلاد از کیفیت نیکوی برخوردار نبود و از طرفی در زمان اکران فیلم ها یک سری منتقدنما با حرکات ناشایست به فیلم ها توهین می کـــردند و این توهین ها در زیادی مواقع به فیلم ها لطمه می زد و در نظر هیئت داوران نیز تأثیرگذار بود. معنای جشن و جشنواره در کنار هم بودن را تداعی می کند اما این در کنار هم بودن باید دوستانه باانجام گرفت و باید به جای اینکه افزایش به تغییر مکان برگزاری جشنواره فیلم فجر توجه کنیم به شکل گیری فضای معقولی برای در کنار هم قرار گرفتن اهالی سینما، منتقدان و اصحاب رسانه فکر کنیم تا بار دیگر در کنار هم قرار گرفتن اهالی فرهنگ و هنر باعث به وجود آمدن فضاهایی نشود که در شأن هیچ کدام از آنها نیست.

سجادی حسینی در ادامه افزود: یکی از مشکلاتی که متداوم در برگزاری جشنواره فیلم فجر وجود دارد پلن اکران فیلم ها در کاخ جشنواره هست، به نوعی که فیلم هایی که در روزهای نخست جشنواره اکران می شوند گویا برای دیده نانجام گرفتن هستند تا جشنواره به تب و تاب معقول برسد. به نظر من برای اکران فیلم ها باید پلن ریزی درستی شود، زمانی که فیلم من به جشنواره فیلم فجر راه پیدا کـــرد همراه با فیلم «ناهید» در روزهای نخست به نمایش در آمدند و زیاد نادیده گرفته انجام گرفتند. چیدمان فیلم ها اگر بر اساس این نباانجام گرفت که افراد با قدرت، فیلم هایشان در زمان بهتری اکران شود و جوانترها و فیلمسازان گمنام آثارشان در زمان های نامعقول نمایش داده شود، می تواند چیدمان درستی باانجام گرفت و در غیر این صورت شرایطی همچون شرایط ظالم و مظلوم در جشنواره به وجود می آید که بهتر هست مسئولان به این مسائل نیز توجه کنند. در هر صورت از جناب آقا داروغه زاده برای بر عهده گرفتن این امر خطیر تشکر می کنم و اینکه سلیقه و نگاه یک مدیر فرهنگی حتی در صورت هماهنگ نبودن با سلایق ما برای ما قابل احترام هست.