سپتامبر 2017 - حسام | حس من

حسام | حس من

حماسه کربلا را در موزه ملی ایران مرور کنید

۸ مهر ۱۳۹۶

حماسه کربلا منظوم انجام گرفته در نسخه‌ خطی «مشهد الشهیدان» در تالار صفوی بخش دوران اسلامی موزه ملی ایران به نمایش درآمده هست.

به نقل   سینمارویداد : نسخه خطی منظومه «مشهد الشهیدانء» سروده‌ی حسین ندایی یزدی، شاعر  معاصر شاه اسماعیل نخست صفوی هست که این شاعر کتاب خود را نیز به شاه اسماعیل صفوی تقدیم کـــرده هست.


 

این کتاب منظوم بر اساس کتاب «مقتل روضه الشهیدانء» اثر ملا حسین واعظ کاشفی سبزواری در ده باب و در قالب مثنوی سروده انجام گرفته هست.


 

بخش‌های کتاب را عناوینی مانند «حرکت امام حسین (ع) از مدینه به مکه»،«نامه فرستادن اهل کوفه به امام حسین (ع) و درخوهست تشریف فرمایی آن حضرت»، «اعزام مسلم بن عقیل به منطقه کوفه»، «حرکت امام به سوی کوفه»، «شهادت مسلم و فرخانومدانش»،«حرکت به سوی کربلا»، «فداکاری یاران و بستگان امام و شهادت امام حسین(ع)»، «اسارت خاندان امام حسین (ع)»، «فرستادن سر شهیدان به دربار یزید در شام»، «عقوبت دنیایی یزید و یزیدیان» که در کل حماسه کربلا را روایت می‌کند، شامل می‌شود.


 

این نسخه‌ منظوم ۴۴۵ صفحه، در قطع وزیری با ۲۱ بیت در صفحه به خط نستعلیق نوشته انجام گرفته و صفحات «مجدول مذهب» و صفحه نخست دارای سرلوح «مذهب مرصع»، سرلوح  با آب طلا و لاجورد رنگ آمیزی انجام گرفته هست.


 

این اثر دارای رقم (نوشتن و اعراب‌گذاری) «ابن علی ابن الحسین قاسم الحسینی»، در تاریخ ۹۲۷ هجری قمری هست که به شماره موزه  ۳۷۲۹ در تالار صفویه موزه دوران اسلامی موزه ملی ایران به نمایش گذاشته انجام گرفته هست.


 

 

منبع: ایسنا

«آقاان سیاه‌پوش» جدید با تهیه‌کنندگی هستیون اسپیلبرگ بازمی‌گردد

۸ مهر ۱۳۹۶

بعد از گذشت پنج سال از زمان اکران آخرین قسمت از سه‌گانه «آقاان سیاه‌پوش» با نقش‌آفرینی تامی لی جونز و ویل اسمیت، کمپانی سونی می‌خواهد این فرنچایز را مجدد کلید بخانومد.

به نقل  سینمارویداد : کمپانی سونی مشغول سر هم کـــردن اسپین‌آفی از مجموعه «آقاان سیاه‌پوش» هست و نویسندگان فیلم «آقا آهنی»‌ یعنی مت هالووی و آرت مارکوم مسئولیت فیلمنامه‌نویسی آن را بر عهده خواهند داشت. این فیلم روی شخصیت‌های جدید تمرکز خواهد کـــرد و شخصیت‌های مامور کِی و جِی که توسط تامی لی جونز و ویل اسمیت در فیلم‌های اصلی معروف انجام گرفته بودند، در فیلم جدید حضور نخواهند داشت.


 

هستیون اسپیلبرگ قرار هست تهیه‌کننده اجرایی این اسپین‌آف باانجام گرفت چون سه‌گانه اصلی را هم خودش تهیه کـــرده بود. والتر اف. پارکس و لاری مک‌دونالد تهیه‌کنندگان فیلم خواهند بود و دیوید بابر به نیابت از کمپانی سونی مسئولیت بازبینی پروژه را بر عهده خواهد داشت.


 

فیلم اصلی «آقاان سیاه‌پوش» محصول سال ۱۹۹۷ موفق انجام گرفت ۵۸۹ میلیون دلار در باکس‌آفیس جهانی بفروانجام گرفت و به این ترتیب دو دنباله دیگر برای آن با نقش‌آفرینی جونز و اسمیت به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۲ ساخته انجام گرفت. این فرنچایز روی هم رفته به انجام گرفتت برای سونی سودمند بوده و توانسته زیاد از ۱.۵ میلیارد دلار در باکس‌آفیس جهانی بفروانجام گرفت.


 

به طور جداگانه، سونی در عین حال به این فکر کـــرده که یک فیلم ترکیبی بین «۲۱ جامپ هستریت» و «آقاان سیاه‌پوش» بسازد. این ایده‌ای هست که هرگز توسط مسئولان سونی رسما اعلام نانجام گرفته، اما تایمی که در سال ۲۰۱۴ این کمپانی هک انجام گرفت، این هشدارات هم درز پیدا کـــرد.


 

در ماه مارس سال ۲۰۱۶ گزارش انجام گرفته بود که جیمز بابین کارگردان فیلم «ماپت‌ها» در حال مذاکره هست تا روی صندلی کارگردانی این فیلم ترکیبی بنشیند، اما تعداد ماه بعد از آن جونا هیل ستاره فیلم «۲۱ جامپ هستریت» گفت بعید می‌داند چنین فیلمی ساخته شود.


 

سونی می‌خواهد هر چه زودتر اسپین‌آف جدید «آقاان سیاه‌پوش» را بسازد و از همین حالا تاریخ اکران آن را برای روز هفدهم ماه می سال ۲۰۱۹ تعیین کـــرده هست. اگر این فیلم در این تاریخ اکران شود، به این معنی خواهد بود که برای صدرنشینی در باکس‌آفیس باید با «جان ویک:‌ قسمت سوم» رقابت کند.


 

منبع: مهر

کارگردانان صاحب سبک سینمای دفاع مقدس را بشناسید

۸ مهر ۱۳۹۶

خیلی از فیلمسازان ایرانی در حوزه سینمای دفاع مقدس، خود را محک زده‌اند و عده‌ای از آنها به صورت تخصصی در این ژانر فعالیت می‌کنند.

به نقل سینمارویداد : سینمای دفاع مقدس همواره یکی از دشوار‌ترین و در عین‌ حال پرمخاطب‌ترین ژانرهای فیلمسازی در سینمای ایران هست.


 

در این حوزه فیلمسازان بزرگ ایرانی خود را محک زده‌اند و عده‌ای از آنها به صورت تخصصی کارگردان حوزه سینمای دفاع مقدس قلمداد می‌شوند. بعضی از این کارگردانان در ساخت آثار دفاع مقدس دارای سبک و سیاق ویژه خود هستند و افزایش از سایر فیلمسازان دفاع مقدس مورد توجه منتقدان و مخاطبان سینما هستند.


 

در زیر به چهار نفر از این کارگردانان صاحب سبک اشاره می‌شود؛


 

 


رسول ملاقلی پور


 

مرحوم ملاقلی پور در همان سال‌های ابتدایی دفاع مقدس وارد عرصه هنر انجام گرفت و در جبهه‌های جنگ به عکاسی، ساخت فیلم کوتاه و مستند پرداخت.


 

وی در سال ۶۵ با ساخت فیلم «پرواز در شب» توانست جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر را دریافت کند. مرحوم رسول ملاقلی‌پور از هر فرصتی برای فیلمسازی و مستندسازی هستفاده می‌کـــرد و همواره خودش را به هنردوستان معرفی می‌کـــرد. این کارگردان فیلمنامه‌های آثارش را خودش می‌نوشت و به دنبال خلق شیوه و روشی متمایز از سایر فیلمسازان در عرصه سینما ایران بود. از دیگر آثار موفق این کارگردان در حوزه دفاع مقدس می‌توان به «هیوا»، «سفر به چزابه»، «قارچ سمی» و .. را نام برد.


 

 


کمال تبریزی


 

کمال تبریزی کارگردانی هست که همه ژانرهای سینمایی را تجربه کـــرده هست؛ از طنز گرفته تا دفاع مقدس و… . کمال تبریزی در سال ۶۷ با ساخت فیلم دفاع مقدسی «عبور» رسما وارد سینما انجام گرفت.


 

کمال تبریزی نخستین کارگردانی بود که چاشنی طنز را به فیلم‌های دفاع مقدس اضافه کـــرد و این کار را به زیبایی هرچه پایان تر با خلق اثری به نام «لیلی با من هست» انجام داد. او را نمی‌توان تنها کارگردان حوزه دفاع مقدس دانست؛ ولی نمی‌توان کتمان کـــرد که با آمدنش به این عرصه شیوه و متد خاص خودش را خلق کـــرد.


 

 


ابراهیم حاتمی‌کیا


 

نمی‌توان درباره سینمای دفاع مقدس صحبت کـــرد و از ابراهیم حاتمی‌کیا نگفت. ابراهیم حاتمی‌کیا بدون شک پر افتخارترین فیلمساز این عرصه هست. اگر بخواهیم ده اثر برتر ژانر دفاع مقدس را نام ببریم، حتما بارها و بارها نام حاتمی کیا را خواهیم شنید. فیلمسازی که هنوز هم با آثار دفاع مقدسش سر و صدا به پا می‌کند.


 

وی فعالیت‌های سینمایی خود را با ساخت فیلم‌های کوتاه و مستند در حوزه جنگ آغاز کـــرد. او برای ساخت فیلم «آژانس شیشه‌ای» جایزه بهترین فیلمنامه و کارگردانی را از شانزدهمین جشنواره فیلم فجر دریافت کـــرد.


 

فیلم« از کرخه تا راین» دیگر اثر زیبای حاتمی‌کیا در ژانر دفاع مقدس هست. آثار او دارای نماد‌ها و هستعاره‌های گوناگون هست. حاتمی کیا در آثارش همواره یک امضا به جا می‌گذارد که با دیدن فیلم‌هایش می توان پی برد که این اثر برای ابراهیم حاتمی کیا هست.


 

نگاه به هویت ملی و اعتقاد فردی در آثار وی به چشم می‌خورد. حاتمی کیا در آثار خود در کنار آرمان‌گرایی از واقعیت‌ها نیز فاصله نمی‌گیرد. از دیگر آثار زیبای این فیلمساز در حوزه دفاع مقدس می‌توان به «روبان قرمز»، «به نام پدر»٬ «برج مینو»، «چ»، «بوی پیراهن یوسف» و … اشاره کـــرد.


 

 


احمدرضا درویش


 

شاید احمدرضا درویش دارای آثار زیادی در حوزه دفاع مقدس نباانجام گرفت، ولی بی شک آثاری که خلق کـــرده، متفاوت و دارای سبک و شیوه ای بی‌نظیر بوده اند. افزایش دهستان‌های این کارگردان روایتگر خانومدگی اسرا پس از آزادی از رژیم بعث هستند؛ مانند فیلم‌های «دوئل» و «کیمیا».


 

 


 

انتهای پیام/

پخش فیلم «فرستاده» از شبکه نمایش – اخبار سینمای ایران و جهان

۸ مهر ۱۳۹۶

حس من: نسخه سینمایی سریال «فرستاده» امروز جمعه ساعت ۹ شب از شبکه نمایش پخش می شود.

به نقل حس من سریال فرستاده یک مجموعه تلویزیونی محصول سال ۱۳۸۱ به کارگردانی جواد شمقدری، نویسندگی جواد شمقدری، محمدرضا محمدی‌نیکو، مرتضی ندائی و تهیه‌کنندگی محسن علی اکبری می‌باانجام گرفت که در سال ۸۳ از شبکه دو پخش انجام گرفت و مورد هستقبال مخاطبان قرار گرفت.

دهستان این سریال درباره شخصیت سلیمان از یاران امام حسین (علیه السلام) هست که به عنوان سفیر ایشان به بصره اعزام می شود و در این راه درگیر حوادث گوناگونی می گردد و در نهایت در بصره به شهادت می رسد.

از گیمگران این سریال می توان به حسین یاری، زیبا بروفه، محمدعلی کشاورز، گلاب آدینه، انوشیروان ارجمند، رضا توکلی، جعفر دهقان و … اشاره کـــرد.

علی رغم آنکه این سریال در زمان پخش مورد اقبال قابل توجه مخاطبان قرار گرفت ولی مجددا از شبکه های سیما پخش نانجام گرفت و تنها نسخه سینمایی آن بارها بازپخش گردیده هست.

جدیدترین نقاشی عاشورایی حسن روح الامین رونمایی انجام گرفت

۸ مهر ۱۳۹۶

حسن روح‌الامین جدیدترین نقاشی خود را به سقای دشت کربلا حضرت ابوالفضل (ع) اختصاص داده هست.

به نقل سینمارویداد : در آستانه فرا رسیدن سالروز شهادت امام حسین (ع) و یاران با وفای آن حضرت، حسن روح‌الامین نقاش جوان و عاشورایی کشورمان از جدیدترین اثر خود با عنوان «یا ساقی العطاشا» رونمایی کـــرد.


 

این اثر که با تکنیک دیجیتال خلق انجام گرفته هست، به حضور سقای دشت کربلا حضرت ابوالفضل (ع) میان اهل خیام اشاره دارد.  
 


 

وی ماه گذشته از تابلوی نقاشی خود با عنوان «لا فتی الا علی» رونمایی کـــرده بود که به موضوع دلاوری حضرت علی(ع) در جنگ احد اختصاص داشت.


 

روح‌الامین متولد ۱۳۶۴ در پایتخت هست. او مقطع متوسطه را در هنرستان پشت سر گذاشت و با علاقه‌ای که به رشته نقاشی داشت، وارد دانشگاه انجام گرفت. روح‌الامین فارغ‌التحصیل دانشکده هنر دانشگاه شاهد هست و پایان‌نامه‌اش حول موضوع عاشورای حسینی هست، به همین دلیل افزایشین تابلوهایی که تاکنون کشیده، مفهوم عاشورایی دارد.


 

علاوه بر آن‌ها، «آخرین وداع با حضرت زهرا (س)»، «طراحی چهره حاج احمد متوسلیان»، «واقعه خونین مسجد گوهرشاد»، «مدافعان حرم» و «شهید حججی» از دیگر آثار مشهور روح‌الامین هست.


 

 


 

منبع: فارس


 

 

انتقاد از انفعال دولت در تولید آثار تاریخی و مذهبی/ تعمیم نگاه شخصی و حضور جریان روشنفکری با تفکرات سکولار در ساخت آثار مذهبی صحیح نیست – اخبار سینمای ایران و جهان

۸ مهر ۱۳۹۶

حس من: جمال شورجه کارگردان سینما با هم با دهه نخست ماه محرم در رابطه با چگونگی نحوه روایت آثار تاریخی و مذهبی گفت: تعمیم نگاه شخصی و حضور جریان روشنفکری با تفکرات سکولار در ساخت آثار مذهبی صحیح نیست و اگر هر فیلمساز دغدغه مندی مشاوره گرفتن از علما و کارشناسان دینی را در رأس کار خود قرار دهد ما هرگز شاهد آن نخواهیم بود که دیدگاه های شخصی و سلیقه ای در ساخت آثار دینی و مذهبی رواج پیدا کند و خدای نکـــرده موجبات تحریف و وهن دین را فراهم آورد.

کارگردان فیلم سینمایی «حماسه مجنون» در گفتگو با رویدادنگار حس من افزود: یکی از بزرگترین مشکلاتی که ما در حوزه تولید فیلم های تاریخی و مذهبی با آن مواجه هستیم این هست که این نوع آثار قاعدتاً باید توسط بخش دولتی سرمایه گذاری و ساخته شوند دلیل که بخش خصوصی تنها برای تجارت وارد سینما انجام گرفته و رغبتی برای پرداختن به این نوع فیلم ها و آثار ندارد، اما متأسفانه بخش دولتی هم هیچ حرکت جدی و مثمرثمری در این رهستا انجام نداده و همین باعث می شود تا ما در این سینما دچار انفعال انجام گرفتید بشویم.

وی ادامه داد: دولت باید در زمینه تولید آثار تاریخی و مذهبی زیاد فعال تر باانجام گرفت؛ ما باید شاهد آن باشیم که همه ساله بودجه قابل توجهی برای تولید این نوع فیلم ها که می توانند تأثیرات موثر و مثبت فرهنگی در جامعه و به خصوص برای نسل جوان داشته باشند باشیم. مسئولان پایانی دستگاه ها و نهادهای فرهنگی وابسته به دولت موظف هستند تا از فیلمسازان و هنرمندان دغدغه مند برای پرداختن به موضوعات دینی و مذهبی دعوت به عمل آورند و از آن ها بخواهند فیلم های ارزشمندی در این حوزه تولید کنند اما متأسفانه تا به امروز هیچ گونه حرکت جدی و مثبتی از سوی مسئولان دولتی در این رهستا صورت نگرفته هست.

شورجه سپس با تأکید بر اینکه فیلمسازان متعهد زیادی در کشور وجود دارند که علاقه انجام گرفتیدی برای ساخت آثار ارزشمند دینی و مذهبی در آن ها موج می خانومد اظهار داشت: متأسفانه ما شاهد آن هستیم که به این دسته از فیلمسازان توسط مسئولان دولتی بهای تعدادانی داده نمی شود و اغلب آن ها بیکار و خانه نشین انجام گرفته اند و این اتفاق زیاد تأسف برانگیز هست. بنده معتقدم نهادهای مرتبط با تولید فیلم و صاحبان بودجه در پایانی ارگان ها و سازمان ها موظف هستند برای ترویج و توسعه تفکرات دینی و مذهبی گام های اساسی و جدی برداند و نگذارند سبد سینمای کشور خالی از فیلم های ارزشمند دینی بماند.

این سینماگر در پاسخ به این سوأل که برای جلوگیری از اتفاقاتی نظیر آنچه برای «رستاخیز» به وجود آمد چه باید کـــرد تصریح کـــرد: فیلمسازان و هنرمندان اگر ارتباط تنگاتنگی با علمای بزرگ دین برقرار کنند و همواره با اهل قرآن، تفسیر، روایات و دین ارتباط داشته باشند ما دیگر شاهد اتفاقاتی نظیر آنچه برای جناب آقا درویش به وجود آمد نخواهیم بود؛ هستفاده از نظرات کارشناسان دینی باعث می شود که علمای اعلام هم از این نوع فیلم ها حمایت کنند و نقش موثری برای تشویق افزایش آقام معتقد و مذهبی کشور برای تماشای این نوع فیلم ها در سینما داشته باشند.

کارگردان فیلم سینمایی «سی و سه روز» تأکید کـــرد: مسائل دینی و مذهبی همواره زیاد حساسیت برانگیز هستند و ما نباید با عبور از برخی خطوط قرمز و ارزش ها جامعه را دچار تشویش کنیم؛ حضور کارشناسان و صاحب نظران بزرگ دینی در زمان تولید فیلم های تاریخی و مذهبی باعث می شود تا هرگز دیگر شاهد اتفاقاتی مشابه نباشیم. ما باید آگاه باشیم اگر در روند تولید فیلم های دینی و مذهبی غفلت کنیم و یا به نظرات کارشناسان دینی تن ندهیم قطعاً علمای دینی و سایر افراد جامعه در مقابل فیلم ما موضع منفی خواهند گرفت.

شورجه خاطرنشان کـــرد: اگر ما در تولید فیلم های دینی و مذهبی ۲ نکته را رعایت کنیم می توانیم شاهد دستاوردهای حیاتیی در این حوزه باشیم؛ نخست آنکه نظام تولید فیلم های ارزشی و دینی در پایانی دستگاه ها و نهادهای دولتی کشور جا بیندازیم و همه دستگاه ها را موظف کنیم تا برای تولید آثاری با مباحث دینی و ارزشی اهپایان ویژه و جدی نشان دهند و دوم آنکه ممارست و مجالست میان هنرمندان و روحانیت و اهل کتاب و دین را فراموش نکنیم.

این کارگردان در خاتمه این گفتگو متذکر انجام گرفت: به اعتقاد بنده علمای دینی حتی در نگارش دیالوگ های فیلمنامه ها هم باید دخالت داشته باشند؛ همچنین بنده امیدوارم روند تولید فیلم های ارزشمند دینی و مذهبی روز به روز افزایش پیدا کند تا آقام کشور ما بتوانند به نیکوی توسط آثار فرهنگی و هنری هرچه افزایش نسبت به خانومدگی معصومین (ع) آشنایی پیدا کنند.

نمایشگاه دوسالانه مجسمه سازی پایتخت میزبان آثار تونی کرگ می‌شود

۸ مهر ۱۳۹۶

موزه هنرهای معاصر پایتخت پس از نمایشگاه هفتمین دوسالانه مجسمه سازی پایتخت میزبان آثار تونی کرگ مجسمه ساز انگلیسی- آلمانی هست.

 به نقل سینمارویداد :  پس از پایان نمایشگاه آثار هفتمین دوسالانه مجسمه سازی پایتخت در تاریخ ۲۲ مهر ماه موزه هنرهای معاصر پایتخت در آبان ماه میزبان آثار تونی کرگ مجسمه ساز مطرح جهانی خواهد بود.

علی محمد زارع سرپرست موزه هنرهای معاصر پایتخت در گفتگو با مهر رویداد داد که مجسمه های تونی کرگ که عموما آثاری بزرگ و سنگین هست با کامیون به ایران منتقل می شوند و حدود ۸۰ اثر از وی در موزه هنرهای معاصر پایتخت و سپس بخشی از این آثار به ترتیب در موزه هنرهای معاصر اصفهان و موزه هنرهای معاصر کرمان به نمایش در می آید.

این نمایشگاه با حمایت اسپانسر خصوصی برگزار می شود و انتخاب نمایشگاه آثار تونی کرگ ماحصل هشدارات و شناخت مدیر مرکز هنرهای تجسمی و به انتخاب وی شده هست.

تونی کرگ یکی از هنرمندان مطرح مجسمه سازی در سطح جهان و به خصوص اروپا هست. او هنرمندی انگلیسی- آلمانی هست که در حال حاضر مقیم کشور آلمان هست. وی مجسمه های سنگین و بزرگ می سازد.

نمایشگاه آثار تونی کرگ که به مدت سه ماه در موزه هنرهای معاصر پایتخت برپا خواهد بود، با حضور این هنرمند در ایران برپا می شود.

دوستی: منتقدانی که نه وارث دین بودند و نه شریعت فیلم مرا مورد حمله قرار داده اند/ دفاع مقدس قطعه حیاتیی از تاریخ معاصر کشورمان هست – اخبار سینمای ایران و جهان

۸ مهر ۱۳۹۶

حس من: کارگردان فیلم سینمایی «دریاچه ماهی» که اثری در ژانر سینمای دفاع مقدس هست و مدتی هست اکران آن در سراسر کشور آغاز انجام گرفته با انتقاد انجام گرفتید از مسئولان فرهنگی و سینمایی کشور برای عدم حمایت شان از آثار ارزشی و هستراتژیک واکنش تندی نسبت به منتقدان سینما که نقدهای تندی را در رابطه با فیلمش عنوان کـــرده اند نشان داد و با تأکید بر اینکه منتقدانی که نه وارث دین بوده اند و نه شریعت فیلم مرا مورد حمله قرار داده اند خوهستار حضور منتقدانی دنبالمند در سینمای کشور انجام گرفت و جبار آذین منتقد مدافع این اثر سینمایی نیز تأکید کـــرد: امروزه باندهای مافیایی منفعتی برای تولید آثار سینمایی در حوزه دفاع مقدس ندارند و به همین دلیل موانع زیادی برای این دسته از فیلم ها و فیلمسازان ایجاد می کنند.

حضور کارگردان‌ های خانوم در سینمای ایران در حوزه تولید آثار سینمای دفاع مقدس را نمی توان نادیده گرفت؛ منیر قیدی، انسیه شاه حسینی، نرگس آبیار و… از جمله فیلمسازانی بوده اند که طی این سال ها آثار شاخص و ماندگاری را در حوزه سینمای دفاع مقدس تولید کـــرده اند که اغلب آثارشان با هستقبال نیکوی از سوی مخاطبان مواجه انجام گرفته هست. از سوی دیگر برخی از بانوان فیلمساز  هم سال ها هست سعی بر آن دارند تا در این حوزه مبادرت به ساخت فیلم کنند اما تاکنون فرصتی برای فعالیت آن ها در این عرصه فراهم نانجام گرفته هست.

از آنجا که خانومان در عرصه دفاع مقدس، نقش های متعدد و متنوعی ایفا کره اند و برخی از آن ها به عنوان امدادگران در بیمارستان های صحرایی حضور داشتند و برخی دیگر نیز در پشت جبهه ها فعالیت می کـــردند، همچنین تعداد کثیری از مادران و همسران شهیدان، جانبازان، جاوید الاثرها و… هریک به تنهایی دهستان هایی شگفت انگیز و تأثیرگذار دارند قطعاً بانوان فیلمساز بهتر می توانند در قالبی دراماتیک، آثاری غنی و ارزشمند در رابطه با حضور خانوم در دفاع مقدس بساخانومد و آثاری خانومانه از دفاع مقدس خلق کنند که سال ها در سینمای کشور ماندگار شود.

اما متأسفانه از آنجا که طی ۲ دهه اخیر سینمای دفاع مقدس در کشور ما با مشکلات و معضلات زیادی در عرصه تولید و اکران روبرو بوده هست نه تنها مجالی تعدادان برای حضور فیلمسازان خانوم در این حوزه داده نانجام گرفته بلکه جلوی کار و فعالیت زیادی از سینماگران آقا فعال در این حوزه هم گرفته انجام گرفته هست. سینمای دفاع مقدس در کشور ما از سویی شاهد تولید آثاری بوده که فاقد انتقال اندیشه و پیام مفید بوده اند و از سوی دیگر زیادی از پیشکسوتان این عرصه خانه نشین انجام گرفته و سیستم مدیریت فرهنگی کشور نیز علیرغم شعارهای خود هیچ حمایتی از آن ها نداشته هست.

اینک به بهانه اکران  فیلم «دریاچه ماهی» نخستین ساخته سینمایی مریم دوستی که در ژانر دفاع مقدس ساخته انجام گرفته در نشستی با حضور مریم دوستی (کارگردان)، جبار آذین (منتقد و مدرس سینما) و سیدرضا منتظری (منتقد سینما) گفتگویی مفصل درباره این اثر سینمایی داشتیم و ضمن مطرح کـــردن معضلات عدم توجه به سینمای جنگ و دفاع مقدس، انحصارطلبی در این سینما و… به مباحثی در رابطه با ساختار و محتوای این اثر سینمایی هم ورود پیدا کـــردیم.

*************************

*منتظری: مایلم در ابتدای جلسه از این سوأل شروع کنم که دلیل شما برای ساخت نخستین اثر سینمایی تان فیلمی در ژانر دفاع مقدس را انتخاب کـــردید که اصولاً سینمای دشواری هست و از سوی دیگر حساسیت های زیادی نیز روی آن وجود دارد؟ همینطور طی روزهای اخیر و از زمان اکران فیلمتان اعتراض های زیادی نسبت به وضعیت اکران اثرتان داشتید که مایلم در این باره هم توضیح دهید.

دوستی: من آدم مظلومی نیستم اما فیلمم زیاد مظلوم واقع انجام گرفت؛ فکر می کنم چون من متداوم مأخوذ به حیا بودم و جار و جنجال رسانه ای به پا نمی کنم با من اینطور رفتار می شود. من متداوم سعی کـــرده ام تا ظرفیت های انسانی ام را در پایانی مراحل کاری و خانومدگی ام حفظ کنم و سعی می کنم آسوده و بی ریا در کار و خانومدگی ام جلو بروم. همه این ها دست در دست هم داده تا فیلم من از همان ایام جشنواره فیلم فجر مورد انتقاد و هجمه های بی رحمانه منتقدانی قرار گیرد که هیچ گونه وارث دین و شریعت شان نیستند. متأسفانه زمانی که من به عنوان یک کارگردان کار نخستی تلاش کـــردم در ژانر سینمای دفاع مقدس مبادرت به تولید فیلم بکنم خیلی ها ترس برشان داشت و سعی کـــردند به طرق مختلف جلوی راه مرا سد کنند. من از همان ابتدا مانند ضرب المثل معروف «چوب دو سر طلا» انجام گرفته بودم و این اتفاق همچنان هم ادامه دارد به نحوی که اصولگراهایی که دوست داشتند فیلم های تند و تیز ببینند مرا به خاطر اینکه نگاه تند و تیز و انتقادی نداشتم مورد هجمه قرار دادند و از سوی دیگر ابداًح طلب هایی هم که دوست ندارند ابداًً فیلم های دفاع مقدسی ساخته شود مرا مورد نکوهش خود قرار دادند که دلیل ابداًً در این ژانر فیلم ساخته ام. «دریاچه ماهی» از هر دو جناح به انجام گرفتت مورد تهاجم قرار گرفت. من تیترهایی زیاد ناآسوده کننده در رسانه ها خواندم که سرشار از تعابیر ناشیانه از سوی منتقدانی بود که جهت دار می خوهستند من و فیلمم را بکوبند؛ به صورت حتم بنده معتقدم تعابیر و تفاسیر جهت دهنده این دسته از به اصطلاح منتقدان نمی تواند هیچ آسیب جدی به فیلم من بخانومد چون فیلم من در سینمای ایران خواهد ماند و کارکـــرد خودش را خواهد داشت. اما این کم لطفی ها و توهین ها و بی توجهی هایی که به من و فیلمم انجام گرفت هرگز از یاد نخواهد رفت. بنده معتقدم کسانی که فیلم مرا مورد انتقادات عجیب خود قرار دادند تنها جایگاه خودشان را زیر سوأل برده اند. پایان اعتقاد من این هست که اگر آقام فیلم مرا نبینند نهایتاً فروش فیلم کم خواهد انجام گرفت اما از ذات اصلی من و فیلمم چیزی کم نمی شود.

در این میان رسانه ها هم با من بی مهری های زیادی کـــردند؛ من فیلمسازی نبودم که یک شبه عاشق سینما انجام گرفته باشم و یکباره ظهور کـــرده باشم؛ من سال های سال هست در حوزه فرهنگ و هنر کشور مشغول به کار هستم و از دوران نوجوانی کارم را از تئاتر عروسکی به عنوان کارگردان و چهره پرداز آغاز کـــردم و سپس وارد کار در حوزه سینما انجام گرفتم و طی ۱۸ سال اخیر حدود ۲۰ فیلم کوتاه و زیاد از ۱۲ مستند ساختم و ویدیو آرت هایی را تولید کـــردم که در زیادی از افتتاحیه ها و اختتامیه های جشنواره های معتبر دنیا نمایش داده انجام گرفته اند. من نگاهم نگاهی بین المللی هست و فوق لیسانس کارگردانی خود را از بهترین دانشگاه های دنیا گرفته ام و در حال حاضر هم هر جای دنیا که وورک شاپی در رابطه با سینما و فیلمسازی برگزار شود شرکت می کنم. به عنوان نمونه مدتی هست از من برای حضور در یک وورک شاپ بین المللی در ونیز ایتالیا دعوت انجام گرفته و من حتماً برای شرکت در این وورک شاپ به ایتالیا خواهم رفت. از سوی دیگر فکر کنم، من نخستین فیلمساز خانوم سینمای ایران هستم که عضو یونیسف انجام گرفتم و در ایتالیا و ایران از سازمان یونیسف لوح تقدیر دریافت کـــردم و خوشبختانه فیلم های کوتاهی که تاکنون ساخته ام در ده ها جشنواره معتبر بین المللی حضوری جدی داشته و جوایز زیاد معتبری را هم کسب کـــرده اند.

*منتظری: به همه چیز اشاره کـــردید به جز سوأل اصلی؛ اینکه چطور برای تولید نخست اثر سینمایی تان فیلمی در ژانر دفاع مقدس را انتخاب کـــردید؟ آیا سفارش از سمت تهیه کننده بود و یا اینکه خودتان دغدغه ای برای تولید فیلم در این حوزه داشتید؟

دوستی: بگذارید از نخست یک نکته را تأکید کنم؛ من قطعاً همه آن چیزی که واقعیت دارد را به شما نخواهم گفت چون قطعاً فیلم من با بازگویی واقعیت ها انگ های زیاد زیاد دیگری هم خواهد خورد. اما می توانم تأکید کنم که من به انجام گرفتت علاقمند به ژانر دفاع مقدس بوده ام و معتقدم دفاع مقدس قطعه حیاتیی از تاریخ معاصر کشورمان هست و ما نمی توانیم و نباید که این قطعه زیاد حیاتی را نادیده بگیریم. آنچه می خواهم تأکید کنم این هست که این فیلم دغدغه های مرا در خود جای داده هست. من زیاد از ۳ سال دوندگی کـــردم تا توانستم «دریاچه ماهی» را به نتیجه برسانم و متأسفانه طی این ۳ سال هیچ نهاد، ارگان و سازمانی جز بنیاد سینمایی فارابی از فیلم من حمایت نکـــرد دلیل که متأسفانه ارگان ها و نهادهای دولتی معتقد هستند از فیلم دفاع مقدسی هستقبالی نمی شود و به همین دلیل هم رغبتی برای سرمایه گذاری در این حوزه از خود نشان نمی دهند و یا کارگردان های تعریف انجام گرفته خودشان را دارند.

*منتظری: به صورت حتم من برخلاف نظر شما فکر می کنم؛ به هر حال درست هست که آمار تولید فیلم های سینمای دفاع مقدس تعدادان بالا نیست اما در هر حال ما همه ساله شاهد تولید فیلم هایی در این حوزه هستیم که اتفاقاً بعضی از آن ها هم با هستقبال نیکو مخاطبان روبرو می شوند و هم منتقدان سینما از آن هستقبال به عمل می آورند.

دوستی: تفاوتی که من با دیگران دارم این هست که من برای نخستین بار در ژانر سینمای دفاع مقدس حرف های تازه ای را بیان کـــرده ام. متأسفانه من متداوم این نکته را در همه جا عنوان کـــرده ام که نو بودن و حرف نو زدن در مملکت ما تاوان دارد. قصه نو گفتن و دارای اندیشه نو بودن متداوم تاوان دارد و من در حال حاضر تاوان نو بودن خودم را می دهم. ضمن اینکه کارگردانهای دفاع مقدسی اکثرا مورد حمایت تیم های تبلیغاتی و ارگانهای مربوطه هستند و فیلم من جزو اقلیت حمایت نانجام گرفته هست، بدون حمایت تولید تا اکران هیچ فیلم دفاع مقدسی و انقلابی نخواهد فروخت. به صورت حتم من به عنوان کارگردان این اثر زیاد از سایرین از نقاط ضعف و قوت فیلمم واقف هستم و حیاتیترین اتفاق فیلم من این هست که تکراری نیست. من قصه بی تکراری را شروع کـــردم و به پایان رساندم. میزانسن ها و دکوپاژ برای من زیاد حیاتی بوده و همه تلاش خود را به کار بسته ام تا مانند خیلی از فیلمسازان دیگر از روی فیلم های خارجی کپی برداری نعل به نعل نکنم. اصولاً من آدم فیکی نیستم و به همین دلیل دکوپاژ و دیدگاه و میزانسن فیلمم هم فیک نیست! از سوی دیگر من مانند زیادی افراد اهل جنجال های رسانه ای و هیاهو به پا کـــردن هم نیستم و هیچ گاه تلاش نمی کنم تا فیلم هایم با جار و جنجال و هیاهو و هوچی گیم دیده شود و این ذات و شعور شخصیتی خودم هم در فیلمم آمده و به همین دلیل فیلمم فیک نانجام گرفته هست. بنده تأکید می کنم که «دریاچه ماهی» مختص به خودم هست،   تجربه من مختص به خودم هست، اورجینال هست و قطعاً من امروزه زیاد پخته تر و آبدیده تر از گذشته انجام گرفته ام و خودم را برای ساخت فیلم های بعدی ام آماده می کنم. شاید آن فیلم هایی که شما به آن ها اشاره می کنید جزو همان دسته آثار فیک باشند و به همین دلیل هم با هستقبال زیاد به خصوص از سمت منتقدان روبرو انجام گرفته اند!

*منتظری: نکته جالبی را اشاره کـــردید؛ اینکه شاید گاهی اوقات نوآوری و خلاقیت در تولید یک اثر سینمایی بتواند به ضرر فیلم و فیلمساز پایان شود و آقام و حتی منتقدان سینما که شاید یک گام جلوتر از مخاطبان عام سینما باشند نتوانند با یک اثر ارتباط نیکوی برقرار کنند؛ جناب آقا آذین به عقیده شما تا چه میزان می توان در تولید یک اثر سینمایی خلاقیت و نوآوری داشت تا هم فیلم بتواند مولفه های جذب مخاطب را داشته باانجام گرفت و هم مدیران فرهنگی و سینمایی و منتقدان و اهالی رسانه هم از آن خلاقیت و نوآوری هستقبال کنند؟

آذین: شاید لازم باانجام گرفت برای پاسخ به سوأل درست و به جای جنابعالی کمی عقب تر از این فیلم بروم و پاسخ شما را بر اساس مثال هایی از دیرباز بدهم؛ متأسفانه واقعیت سینمای ما دور از واقعیت فرهنگ جامعه ما نیست از آنجایی که حدود ۲ دهه هست فرهنگ و هنر کشور ما و به ویژه سینما توسط کسانی اداره انجام گرفته که کاهشین سنخیت فرهنگی و هنری را با آن داشته اند بر مشکلات فرهنگ و هنر و سینما افزوده انجام گرفته هست. این روال که با نداشتن پلن و سیهست های مشخص سینمایی توأم بوده سبب انجام گرفته سینما به سمتی حرکت کند که مسئولان تازه به جای ارائه پلن و مشخص کـــردن دنبال روشنی برای عملکـــرد سینمای کشور درگیر مسائل روزمره شوند. زیادی از این ها مشغول جمع و جور کـــردن ریخته های پیشین مدیران سینمایی هستند و می گویند ما حرکت تازه ای در سینما نمی کنیم چون نه فرصتش را داریم و نه کننده هستیم! آنچه در سینمای ما در بخش دولتی و مدیریتی و حتی بخش های خصوصی جریان دارد به لحاظ زمانی تاریخ مصرفش گذشته و آنچه در حال حاضرحاکم هست نتیجه نگاهی هست که در دهه ۶۰ بر سینمای ایران مستولی انجام گرفت.

متأسفانه مدیران سینمایی و فرهنگی ما همچنان دهه شصتی فکر می کنند! این جریان نیازمند تغییر و تغییر هست. این جریان مقابل همه جریان های نوگرا می ایستد؛ چه اینکه این نوگرایی در اندیشه باانجام گرفت و یا در مضمون باانجام گرفت، در شکل و قالب و فرم آثار سینمایی باانجام گرفت و یا حتی در ذهن فیلمساز، همه این جریانات نو با مخالفت آن ها روبرو می شود. این وضعیت شرایطی را پدید آورده که فیلم ساختن در جامعه ما کار مشکلی انجام گرفته. غفلت برخی  مدیران باعث حضور باندهای سینمایی انجام گرفته و این باندها اداره امور سینمای کشور را بر عهده دارند. در دوران پیشین سینما تا حدود زیادی پلن دشت و دوره طلایی سینمای ایران مشخص هست تکلیف سینماگر با خودش و سینما مشخص بود اما الآن کسی تکلیف خودش را نمی داند. یکی از حرکت های سینمایی ارائه دفترچه سینمایی در طول سال بود که سیهست های سینما در آن تدوین و ارائه می انجام گرفت که امروزه این هم وجود ندارد و باعث سرگردانی و بلاتکلیفی فیلمسازان انجام گرفته هست. امروزه شرایط در سینمای کشور ما به گونه ای هست که اگر فیلمساز وارد جریان ها و باندها نشود ادامه کارش دشوار هست. از سوی دیگر ساختن این نوع فیلم های نوگرا یک طرف و ساختن فیلم دفاع مقدسی خود یک طرف دیگر هست دلیل که ساخت فیلم در این حوزه خود زیاد مشکل تر از تولید در حوزه های دیگر هست و ابداًً برخی افراد سد و مانعی برای فعالیت در عرصه تولید آثار دفاع مقدسی ایجاد می کنند.

*منتظری: یعنی شما معتقد هستید مدیران سینمایی و یا افرادی که شما آن ها را باندهای مافیایی قلمداد می کنید می خواهند سینمای دفاع مقدس را از بین ببرند؟

آذین: بله؛ همینطور هست. امروز این افراد منفعتی برای تولید آثار سینمایی در حوزه دفاع مقدس ندارند و به همین دلیل موانع زیادی برای این دسته از فیلم ها و فیلمسازان ایجاد می کنند. در میان فیلمسازان افراد شجاع و جسوری هستند که گونه هایی از سینما را انتخاب می کنند که علاوه بر نمایش خانومدگی شخصیت های فیلم شان برای مخاطب حرف هایی را ارائه دهند که از نگاه بعضی مدیران و سینماگران دوران مصرفش گذشته و از نگاه دیگران برایشان منبع درآمد محسوب نمی شود. چون این نگاه منفعت طلبانه در سینمای کشور ما وجود دارد مقابل هر حرکت نویی در سینما می ایستند و جبهه گیری می کنند و همین هست که یک باره نسل جوان فیلمساز ما پس از سال ها و دور انجام گرفتن بخشی از سینماگران از عرصه سینمای انقلاب و دفاع مقدس  وارد این عرصه می شوند که به نوعی ادامه دهنده و تتکمیل دهنده حرکت خانومده یاد رسول ملاقلی پور ها هست.

ما نباید فراموش کنیم که خانم دوستی فیلمی جسورانه در رابطه با دفاع مقدس ساخته و اینک با انواع هجمه ها روبرو هست. مریم دوستی در حالی مبادرت به ساخت چنین فیلمی کـــرده که ما در سینمای ایران شاهد حضور کسانی هستیم که معتقدند ساختن این آثار در انحصار جبهه و جناح خاصی هست و از سوی دیگر کسانی را می بینیم که معتقدند تاریخ مصرف تولید این گونه آثار گذشته هست از طرف دیگر هم کسانی که در باندهای سینمایی نقش موثر دارند توصیه می کنند که باید فیلم های بازاری و تجارتی در سینمای ما رونق بگیرد؛ در واقع همه این افراد هم مقابل ما و سینمای دفاع مقدس ایستاده اند و می خواهند دیگر حتی نام و نشانی از این سینما باقی نماند.

چنانچه بپذیریم «دریاچه ماهی» و کارگردان آن حرف تازه ای را مطرح می کنند باید ببینیم این حرف تازه کجای سینمای ما هست و چه کسانی مانع جا افتادن این نوع نگاه های عمیق در سینمای کشورمان هستند؟ خانم دوستی نوعی می توانست فیلم های خانوادگی و تجارتی بسازد، فیلم های نازل کمدی-اجتماعی بسازد. باید اینک از او بپرسیم دلیل در این جهت حرکت نکـــرده هست و سعی دارد برای آقام فیلم  دفاع مقدسی و ارزشمند بسازد؟ این به معنای این نیست که این فیلم درخشان و عالی هست اما حرف های درخشانی در فیلم وجود دارد که باعث می شود این فیلم بدرخانجام گرفت. مضمون و محتوای این فیلم عالی هست؛ بنده معتقدم کسانی که مانع نور هستند در مقابل خانم دوستی و فیلم شریفش صف می کشند. ما باید امروز از خانم دوستی سوأل کنیم شما چطور جسارت کـــردی این فیلم را بسازی که برخی جاهلان و نادان ها در مقابلش صف کشیده اند؟

به صورت حتم حرف های من به آن معنا نیست که این فیلم بی اشکال هست؛ «دریاچه ماهی» علیرغم مضامین نیکو و محتوای فروزانش از لحاظ ساختار اشکالاتی بر آن وارد هست اما تأکید دارم به عنوان نخستین حرکت یک فیلمساز خانوم در سینمای حرفه ای زیاد سرتر از فیلم هایی هست که مدعی تولید فیلم نیکو در ژانرهای مختلف هستند. این امتیازها باعث انجام گرفته من به عنوان منتقد در مقابل کسانی که در تاریکی هستند از «دریاچه ماهی» دفاع کنم

*منتظری: با این تفاسیر شما از فیلم نمی دانم دلیل خانم دوستی برای بازگو نکـــردن حقایق و پنهان کاری در رابطه با دلیل تولید این فیلم چیست؟

دوستی: اینکه من گفتم همه واقعیت ها را به شما نخواهم گفت مسأله خاصی نیست. من فقط می خوهستم انگ افزایشی به فیلمم نخورد! واقعیت این هست که پدر من رزمنده بوده و من خاطرات ایشان را کار کـــردم. من از خانواده ای فرهنگی و نظامی شکل گرفته ام؛ شالوده من مشخص هست که چیست! تربیت و محیط خانواده اثر زیادی در شکل پذیری یک فرد دارد و من در خانواده ای خاص و ویژه بزرگ انجام گرفتم و در شرایطی خاص هستم. اما متداوم به افرادی که می دانستند پدر من رزمنده و نظامی بوده و از من راجع به ایشان سوأل می کـــردند نقل کرد ام از من راجع به من سوأل کنید نه پدرم! درست هست که تأثیر داشتن یک پدر رزمنده روی فرخانومدش مشخص و مبرهن هست اما من از ۱۳ سالگی کار و فعالیت هنری ام را شروع کـــردم و اگر امروز فیلمی به اسم «دریاچه ماهی» ساخته انجام گرفته پایاناً حاصل فعالیت ها و زحمات و تلاش های شخصی خودم هست. من خوشبختم از اینکه متداوم در پایان طول خانومدگی ام مورد حمایت خانواده ام بوده و هستم. در زمانی که من فعالیت هنری ام را شروع کـــردم زیادی از دختران اجازه نداشتند حتی تا سرکوچه منزل شان بروند اما چون من خانواده ای روشنفکر داشتم توانستم وارد عرصه هنر شوم، کار کنم و حمایت آن ها را پشت سر خود داشته باشم.

بنده معتقدم  به عنوان یک بانوی فیلمساز نوگرا قدم حیاتیی برای سینمای دفاع مقدس برداشته ام؛ زیادی از فیلمسازان بزرگ ما که در سطح جهان حضور دارند فیلم های نخست شان حتی قابلیت پخش در گروه سینمایی هنر و تجربه را هم نداشته اند؛ فیلم هایی ضعیف بودند که در صندوقچه ها پنهان انجام گرفته اند تا دیده نشوند. من بر این اعتقاد هستم تایمی قدم نخستم را بزرگ برمی دارم یعنی حرفی برای گفتن دارم و زمانی که یک فیلمساز حرف بزرگی برای گفتن دارد در قدم نخست خیلی ها سعی می کنند او را پس بخانومند؛ برای خیلی ها جسارت این فیلمساز قابل ستایش نیست این جسارت قابل تقدیر نیست! آن ها ناآسودهند از اینکه دلیل جوانی از نسل من به سمت سینمای دفاع مقدس آمده هست.

*منتظری: شما تأکید دارید که پایان ماحصل این فیلم تلاش و زحمات شخصی تان هست، یعنی مدیران سینمایی و فرهنگی هیچ حمایتی از شما نکـــرده اند؟

دوستی: انگیزه های فردی ام را در ابتدا برای ساخت فیلمم نشانه رفتم و در مورد حمایت جز بنیاد سینمایی فارابی و جناب آقا ایل بیگی و تعداد روز پس از اکران گوشه چشم باریکی از حوزه هنری، هیچ حمایت ارگانی از سمت و سوی ارگان های انقلابی و دفاع مقدس و… از من و فیلم من نانجام گرفته هست. متأسفانه شرایط حمایت ها هم در سینمای ما متمایز هست به نحوی که یک فیلمساز تا نور چشم نباانجام گرفت مورد حمایت مدیران قرار نمیگیرد. از سوی دیگر ژانر دفاع مقدس از لحاظ سیهست های کشور ژانری حساس هست و به هر کسی اجازه کار و فعالیت در این حوزه را نمی دهند. به صورت حتم در مورد من این یک مورد وجود نداشت و کسی جلوی فیلمسازی ام را نگرفت. معتقدم سیهست آن ها این بود که مانع از فیلمسازی من نشوند و بگذارند من فیلمم را بسازم اما مانع از رانجام گرفت و ترقی من بشوند و نگذارند که من بالا بروم. من انسان محافظه کاری نیستم و حرف هایم را رک و صریح می خانومم. معتقدم تایم آن رسیده که بنشینیم و حرف های مان را در یک جمع بزرگ با هم بخانومیم. من می توانستم فیلمی کمدی-اجتماعی بسازم، می توانستم هر فیلمی بسازم که هیچ نشانی از دفاع مقدس در آن وجود نداشته باانجام گرفت اما این کار را نکـــردم. من آگاهانه به سمت تولید فیلم در ژانر دفاع مقدس رفته ام. من به نیکوی می دانم همین که اسم فیلم دفاع مقدسی می آید مخاطب ناخودآگاهانه در ذهنش یک خط قرمز روی آن فیلم می کانجام گرفت و تایمی به سینما می رود ترجیح می دهد فیلم های دیگری در ژانر کمدی، اجتماعی و… ببیند.

اما من به کار خود عقیده دارم و از اینکه پا در این راه دشوار گذاشته پشیمان نیستم. من اثری شاعرانه در رابطه با ۸ سال دفاع مقدس ساخته ام. ما هنوز پس از گذشت سال ها از جنگ شاهد اتفاقاتی ناب در این باره هستیم. مگر همین تعداد روز قبل نبود که توسط رسانه ها مطلع انجام گرفتیم مادر شهید جنگجو پس از آمدن پیکر فرخانومد شهیدش که سال ها چشم انتظار او بود فوت کـــرد؟ آیا این بالاترین درام نیست؟ آیا قصه ای زیباتر از این در موقعیت اجتماعی ما وجود دارد؟ ما باید این نوع اتفاقات را در فرهنگ جامعه مان جا بیندازیم و آقام را نسبت به این نوع مسائل آگاه کنیم. مدیران باید کاری کنند تا آقام این ژانر را دوست داشته باشند و با این فیلم ها ارتباط برقرار کنند نه فیلم هایی که آقام به سالن سینما می روند و یک مشت فحش رکیک از آن می شنوند و بیرون می آیند.

فیلم من نه بیلبوردهای منطقهی دارد و نه مورد حمایت انجمن سینمای دفاع مقدس قرار گرفته هست. این جناب آقاانی که در شوراهای سیهست گذاری سینمای دفاع مقدس هستند اگر فقط یک نمونه فیلم نشان بدهند که نخست و آخر فیلمشان از فیلم من موثر تر باانجام گرفت من سرم را می دهم و دیگر در این ژانر فیلم نمی سازم. دلیل ما باید چوب بی سلیقگی مدیران مان را بخوریم؟ چون تعداد نفری از این فیلم خوششان نمی آید آقام هم نباید خوششان بیاید؟ آقام باید هوشیار باشند و از این نوع فیلم ها حمایت و دفاع کنند. این ژانر ملی هست و نه دفاع مقدس! مگر شهیدانی ما چه کسانی بودند؟ آدم های عجیبی بودند؟ آن ها کسانی بودند که جان دادند برای میهن شان؟ دلیل اسم این ژانر دفاع مقدس هست؟ این ژانر باید عنوانش در ساختار سینمایی  ژانر ملی شود.

من با فیلمم جیب آقام را نشانه نگرفته ام، نشانه گیری دنبال من قلب آقامم بوده هست و خوشحالم که اتفاقاً نشانه گیری درستی داشته ام دلیل که بازخوردهای آقام در مواجهه با فیلم من زیاد عالی هست.    در زمانه ای که زیادی از به اصطلاح فیلمسازان جیب مخاطبان را نشانه رفته اند من قلب پاک آن ها را نشانه رفته ام. من به همه همکارانم که در این ژانر فیلم می ساخانومدآفرین می گویم. این ژانری ملی هست و باید در سینمای ایران وجود داشته باانجام گرفت و نباید بگذاریم این سینما مانند سینمای کودک شود که به طور کل از یادها رفته هست و تنها سالی یک بار جشنواره ای تصنعی برای آن برپا می شود که هیچ عایدی مثبتی برای رانجام گرفت و اعتلای این سینمای حیاتی در پی ندارد؛ ما باید آگاه باشیم که در حال حاضر خطرناک ترین شرایط را سینمای دفاع مقدس و سینمای کودک دارد و رسانه ها باید رسالت شان را روی این مسأله بگذارند که از این ۲ ژانر حمایت کنند و به مدیران گوشزد کنند که این ۲ ژانر را سرپا نگه دارند.

ادامه دارد…

پردرآمدترین گیمگران جهان در سال ۲۰۱۷

۸ مهر ۱۳۹۶

مجله فوربس اخیراً فهرست پردرآمدترین گیمگران جهان را منتشر کـــرده هست.

به نقل سینمارویداد :   مجله فوربس اخیراً فهرست پردرآمدترین گیمگران جهان را منتشر کـــرده هست.

 

پردرآمدترین گیمگران جهان در سال 2017

 

در اين گزارش، مارک والبرگ با ۶۸ میلیون دلار، پردرآمدترین گیمگر آقا امسال شناخته انجام گرفته هست. مارک والبرگ  هنرپیشه و تهیه‌کننده آمریکایی هست. او برای فیلم رفتگان نامزد جایزه اسکار بهترین گیمگر نقش مکمل آقا انجام گرفت.

 دواین جانسون  با ۶۴.۵ میلیون دلار دومین گیمگر آقا پردرآمد امسال هست.

 

پردرآمدترین گیمگران جهان در سال 2017

 

اما هستون برنده اسکار بهترین گیمگر خانوم، امسال با ۲۶ میلیون دلار درآمد طی یک سال گذشته با کنار زدن جنیفر لارنس در ۲۸ سالگی ، عنوان پردرآمدترین گیمگر خانوم سال ۲۰۱۷ را کسب کـــرد.

 

پردرآمدترین گیمگران جهان در سال 2017

 

به نقل مجله فوربس،‌ جنیفر آنیستون ۴۸ ساله با ۲۵.۵ میلیون دلار درآمد عنوان دومین خانوم گیمگر پردرآمد امسال را از آن خود کـــرد. جنیفر آنیستون گیمگر آمریکایی و برنده جایزه امی هست. او در یونان، کالیفرنیا و نیویورک بزرگ انجام گرفته و بزرگ‌ترین موفقیت خود را در سریال تلویزیونی دوستان به دست آورده هست.

 

 

پردرآمدترین گیمگران جهان در سال 2017

 

جنیفر لارنس گیمگر آمریکایی هست. او در زمان نامزدی‌اش برای دریافت جایزه اسكار، دومین فرد تاریخ سینما بود که در جوان‌ترین سن موفق به نامزدی برای این جایزه انجام گرفته هست.

 

پردرآمدترین گیمگران جهان در سال 2017

جنیفر لارنس گیمگر جوان و پرکار هالیوود ، در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی به ترتیب ۵۲ و ۴۶ میلیون دلار درآمد داشت و پردرآمدترین گیمگر خانوم این سالها بود. این گیمگر امسال با ۲۴ میلیون دلار درآمد به جایگاه سومی قناعت کـــرد.

تأکید بر «ابرگونه» بودن ژانر دفاع مقدس/ نابسامانی فرهنگی و بی توجهی دستگاه های مختلف باعث افول سینمای دفاع مقدس انجام گرفت – اخبار سینمای ایران و جهان

۸ مهر ۱۳۹۶

حس من: محمدرضا شرف الدین مدیرعامل سابق انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و تهیه کننده سینما با هم با هفته دفاع مقدس در رابطه با مشکلات این گونه حیاتی سینمایی گفت: ژانر دفاع مقدس یک «ابرگونه» هست که می توان هزاران فیلم پلیسی، هشداراتی، اکشن، کودک و نوجوان و… در رابطه با آن ساخت و ما هرگز نباید اجازه بدهیم این ابرژانر حیاتی و ارزشمند به فراموشی سپرده شود و اهمال کاری هایی که در این زمینه شده با اهپایان یکایک دستگاه ها و نهادهای ذیربط باید جبران شود.

تهیه کننده فیلم سینمایی «فرخانومد صبح» در گفتگو با رویدادنگار حس من افزود: بنده لزوماً برخلاف زیادی از افراد سوء مدیریت و یا دست داشتن بیگانگان در افول و نزول سینمای دفاع مقدس را تعدادان جدی نمی دانم؛ به صورت حتم معتقدم که ضعف های مدیریتی متداوم و همه جا و حتماً در حوزه سینما هم وجود دارد اما اینکه ما بخواهیم مرتب با تفکرات این گونه درگیر باشیم و هیچ حرکت حیاتی و مثبتی برای اعتلای این گونه حیاتی سینمایی انجام ندهیم پذیرفتنی نیست.

وی ادامه داد: خوشبختانه جناب آقا حیدریان که در حال حاضر به عنوان مدیر سازمان سینمایی فعالیت می کنند انسانی مخلص هستند و من در طول پایانی سال های حضورم در سینما هیچ گونه رفتار و گرایش سیاسی منصوب به یک تفکر خاص از ایشان ندیده ام؛ به صورت حتم همه این ها باعث نمی شود تا وجوه سلبی و ایجابی که می تواند منجر به وارد آوردن خسارات به سینمای دفاع مقدس بشود را نادیده بگیریم.

شرف الدین سپس در پاسخ به این سوأل که دلیل سال ها هست مخاطبان از فیلم های دفاع مقدسی حمایت نمی کنند و اغلب این فیلم ها در زمان اکران با شکست در گیشه مواجه می شوند اظهار داشت: در دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ اگر آقام از این نوع فیلم ها حمایت می کـــردند به آن دلیل بود که جنگ با خانومدگی آقام آن دوران عجین انجام گرفته بود و آقام جنگ را بخشی از خانومدگی خود می دانستند و به همین دلیل دوست داشتند تا دهستان هایی در رابطه با جنگ و دفاع مقدس رزمندگان اسلام را روی پرده سینماها ببیند.

وی در همین رهستا افزود: اما در شرایط کنونی فشارهای انجام گرفتید اقتصادی باعث انجام گرفته تا آقام تنها به فکر تأمین معیشت و نان و سفره شان باشند که روز به روز در حال کوچک تر انجام گرفتن هست؛ آقام این روزها حتی نمی توانند به فیلم و سینما فکر کنند چه برسد به آنکه بخواهند به سینما بروند و یک فیلم جنگی تماشا کنند؛ در بهترین حالت ممکن می توان بر این عقیده بود که اگر بخشی از آقام دغدغه کاهشی داشته باشند باز ترجیح می دهند به جای تماشای یک فیلم جنگی به سراغ فیلم های سینمای کمدی بروند تا خود و خانواده شان ساعتی سرگرم شوند.

تهیه کننده فیلم سینمایی «پرنده باز کوچک» تصریح کـــرد: به صورت حتم نمی توان از این نکته غافل بود که متأسفانه سیهست گذاری های غلط فرهنگی و همینطور کج اندیشی ها از سوی برخی سینماگران نیز باعث انجام گرفته تا ذائقه مخاطب ایرانی روز به روز افزایش دچار تنزل شود؛ متأسفانه امروز ما در شرایطی هستیم که آقام عزت نفس شان را از دست داده اند و به همین دلیل هم گرایش شان به سمت فیلم های نازل و پوچ و سطحی افزایش انجام گرفته هست.

شرف الدین خاطرنشان کـــرد: به صورت حتم خوشبختانه با پایانی این تفاسیر ما هنوز در کشورمان و در میان جوانان مان امثال شهید حججی ها را داریم که عظمت زیاد زیادی دارند و همگی ما باید در مقابل این عظمت شان به خاک بیفتیم اما نمی توانیم تأثیرات سوء نابسامانی فرهنگی و یک دست نبودن حوزه فرهنگ و هنر در کشور را نادیده گرفت و به آسانی از کنار آن گذشت.

این سینماگر تأکید کـــرد: ما امروزه نیازمند آن هستیم تا دستگاه های تبلیغاتی مانند صدا و سیما، منطقهداری و… به کمک سینمای دفاع مقدس بیایند و به هر ترتیبی آقام را تشویق به تماشای این نوع فیلم ها کنند؛ از سوی دیگر کارشناسان و صاحب نظران باید با برگزاری جلسات هم اندیشی به راهکارهای جذب مخاطب در سینمای دفاع مقدس فکر کنند و با انجام این گونه کارها آقام را تشویق به تماشای این فیلم ها کنند.

وی در خاتمه این گفتگو متذکر انجام گرفت: ما باید سینمای هستراتژیک را سر منشأ کارهای خود قرار دهیم؛ ما برای رسیدن به قله های سینمای هستراتژیک نیاز به نقشه راه داریم و قبل از آن می بایست آسیب شناسی های جدی و اصولی در این زمینه انجام دهیم دلیل که تایمی کارهای اصولی و راهبردی برای تولید یک اثر هستراتژیک انجام نگیرد منجر به آن می شود که آثاری سخیف، بی مفهوم و بی ارتباط با شرایط زمانی و مکانی تولید شود که متاسفانه باعث انجام گرفته اغلب آثار تولیدی سینمای ایران به هجویات افزایش شبیه باانجام گرفت تا سینمای هستراتژیک. به یاد داشته باشیم که جریانات فرهنگی به انجام گرفتت نیازمند صیانت  هستند.