دسامبر 2017 - حسام | حس من

حسام | حس من

آلفونسو کوارون مکزیکوسیتی را کشف کـــرد

۱۰ دی ۱۳۹۶

کارگردان برنده جایزه اسکار در حالی که مشغول ساخت فیلم جدیدش بود، با منطقه زادگاهش مکزیکوسیتی ارتباط جدیدی برقرار کـــرد.

به نقل سینمارویدادبه گرازش از هالیوود ریپورتر، آلفونسو کوارون کارگردان مکزیکی در حالی که امسال داشت فیلم «رم» را می‌ساخت منطقه زادگاهش مکزیکوسیتی را مجدد کشف کـــرد.

این نخستین باری بود که کارگردان سرشناس پس از دهه ۱۹۹۰ به منطقه زادگاهش بازمی‌گشت. او در سال‌های اخیر در اروپا ساکن بوده هست.

وی گفت: من واقعا با خاطراتم از گذشته و امروز مکزیکوسیتی به عنوان منطقهی با وقار، مطلع و تعدادفرهنگی مواجه انجام گرفتم.

وی در عین حال افزوده هست زلزله اخیر زخم‌هایی در بخشی از مناطق منطقهی به جای گذاشته هست اما مناطق محدودی هستند که آسیب جدی دیده‌اند.

کوارون در عین حال دسامبر را بهترین زمان برای دیدن مکزیکوسیتی خواند.

وی از این منطقه به عنوان منطقهی مانند هر منطقه بزرگ دیگر امروزی نام برد که یک حس مشترک در آنها وجود دارد؛ خانومان باید شب مراقب باشند که تنها در خیابان نباشند و تنها از تاکسی‌های با مجوز که در همه سطح منطقه وجود دارند هستفاده کنند و در عین حال یک سیستم بزرگ حمل و نقل منطقهی در دسترس و مطمئن وجود دارد.

این کارگردان از محله‌های همسایه محله خودش نیز نام برد که فریدا کالوا نقاش زمانی با شماری از هنرمندان مطرح در آنجا خانومدگی می‌کـــرد. وی خانه فریدا را شگفت‌انگیز و کوچک خواند و میدان این محله را جایی عالی برای گذراندن تایم آزاد تعطیل آخر هفته نامید.

در این میان موزه‌ها و فضاهای سبز منطقهی نیز از نظر کوارون دور نماند.

کارگردان «جاذبه» درباره سنت‌های غذاخوری در این منطقه بزرگ گفت: من گیاه‌خوار هستم و جاهای زیادی برای این گروه از آدم‌ها وجود دارد. مکان‌هایی دوست داشتنی که آدم‌های متفاوت یا معمولی آن ها را به راه انداخته‌اند. مثلا یک رستوارن که خواهر کارلوس ریگاداس کارگردان به راه انداخته با پهستاهایی عالی از شما پذیرایی می کند که سس آنها از آواکادو درست انجام گرفته هست.

کوارون از بازارهای این منطقه نیز شگفت‌زده انجام گرفته و مکان‌ها ورزشی منطقه را نیز نام برده و از آنها تعریف کـــرده هست.

بیت جناب آقا منتظری به صورت گزینشی آرشیوها را منتشر می‌کند – اخبار سینمای ایران و جهان

۱۰ دی ۱۳۹۶

حس من: کارگردان مستند «قائم مقام» گفت: در جریان تولید مستند جریان بیت جناب آقا منتظری در بخش تصویر ها آرشیوی هیچ همکاری با عوامل مستند نداشته هست و آرشیوها بصورت گزینشی منتشر می‌شوند.

به نقل حس من، پرداختن به موضوعات حساس و چالشی تاریخ معاصر به عنوان یکی از مسایل اصلی جامعه امروزه در بین مستندسازان جوانی که دغدغه انقلاب و آرمان‌های بنیان گذار انقلاب اسلامی را دارند وجود دارد تا با پرداختن به آنها شبهه‌های موجود در جامعه اسلامی از بین رفته و ابعاد مختلف این موضوعات برای قشر نخبه و جوان کشور روشن شود.

در این بین مستند «قائم مقام» با محوریت قرار دادن فراز و نشیب‌های خانومدگی آیت الله منتظری که در دورانی به عنوان قائم مقام رهبری معرفی انجام گرفته بود، در سرخط اخبار قرار گرفت تا پس از سال‌ها به طور شفاف و روشن پاسخ پایان ابهامات موجود در ذهن جوانان کشور را بدهد.

مستند جذابی که پس از اکران‌های موفق خود در دانشگاه‌های کشور حالا به عنوان یکی از آثار جشنواره آقامی عمار در حال رقابت با آثار مستند فیلمسازان دیگر قرار گرفته هست.

در این رهستا با سیدمحمدعلی صدری‌نیا کارگردان مستند «قائم مقام» گفتگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید:

 بعنوان نخستین سوال درباره چگونگی شکل گیری ایده و پرداختن به شخصیت جناب آقا منتظری که به دلیل حساسیت موضوع آن تا به امروز دست نخورده بود، توضیح دهید.

دو سه سال قبل از شروع تولید مستند «قائم مقام» و براساس دغدغه و وجود خلاء در برخی مقاطع تاریخ انقلاب و نیاز به پرداختن به این موضوع حساس ایده نخستیه ساخت این مستند شکل گرفت. به بیان دیگر به نظر من موضوع خانومدگی جناب آقا منتظری از موضوعاتی هست که جزء بزرگترین اتفاقات تاریخ انقلاب محسوب می‌شود به این دلیل که در راه انتخاب رهبری تغییر ایجاد کـــرده هست.

موضوعات زیاد زیادی برای پرداختن مستندسازان به مسایل نهفته در تاریخ انقلاب وجود دارد، ‌دلیلیی پرداختن شما به این موضوع حساس چه بوده هست؟

در روند این پرونده روایتهای دو طیف منتقد و موافق جناب آقا منتظری موجود بود و بخشهایی از ماجرا به روایت هر دو طرف بیان انجام گرفته بود، اما پایان واقعیت بصورت جامع مطرح نانجام گرفته بود ما احساس کـــردیم که می‌توان با روایت درست و تکمیل ماجرا، جریانات نهفته در ماجرای جناب آقا منتظری نمایش داده شود تا مخاطب به شناخت تکمیل‌تری از آن برسد.

براین اساس کار تولید مستند «قائم مقام» از خرداد ماه سال ۹۴ کلید خورد و حتی حدود ۹۰ درصد مصاحبه‌ها را گرفته بودیم که یکباره ماجرای فایل صوتی جناب آقا منتظری منتشر انجام گرفت و آن بخش هم به موضوع ما اضافه انجام گرفت و توانستیم در مستند به آن توجه ویژه کنیم.

 با تماشای مستند «قائم مقام» می‌توان دریافت که اثر زیاد نیکوی در زمینه تاریخ معاصر انقلاب تولید انجام گرفت و دسترسی نیکوی به مستندات تاریخی داشتید اما احساس می‌شود که در برخی از مقاطع مانند فعالیت‌های قبل از انقلاب جناب آقا منتظری و نمایش نقش جناب آقا منتظری در جنبش سبز و وقایع سال ۸۸ به نیکوی پرداخت نانجام گرفته هست، درباره این موضوع بفرمایید.

هر کدام از این موضوعات دلایل خاص خود را داشته هست. به دلیل محدودیت زمانی و تا جایی که مستند به ما اجازه می‌داد سعی کـــردیم تا به موضوعات مختلف بپردازیم و فراز و فرود را در مستند دیدیم و نقاط قوت و ضعف نقل کرد انجام گرفته هست. اما زمانی شما سریالی می‌سازید که از طرفی هم زمان به شما اجازه بدهد و هم حوصله مخاطب سر نرود در این صورت هست که می‌توانید به جلو بروید اما زمانی که در یک مستند قصد داشته باشید کل مفاهیم را در زمان محدود انتقال بدهید این مکان دیگر کار دشواری در پیش دارید و باید تلاش شود تا مساله اصلی نمایش داده شود.

موضوع قبل از انقلاب و فعالیتهای مجاهدانه جناب آقا منتظری موضوعی نیست که جریانات مختلف درباره آن اختلاف نظر داشته باشند و نهایتا اینکه با یک درصدی همه قبول دارند و نیازی نیست که با جزییات وارد انجام گرفت و به اهم این موضوعات هم در مستند پرداخته انجام گرفت. ما سعی کـــردیم در موضوعاتی که ابهام وجود دارد وارد شویم و به مساله اصلی مستند برسیم و سوالات نسل امروزی رسید و به سوالات آن‌ها پاسخ داد که دلیل جناب آقا منتظری به عنوان “قائم مقامی” رهبری انتخاب می‌شود؟ چه شرایطی باعث این قضیه انجام گرفته؟ و دلیل ابداً از بین انقلابیون ایشان انتخاب انجام گرفتند؟ و یا چی می‌شود که در فاصله ۴ ساله ماجرا به عزل جناب آقا منتظری می‌رسد و اتفاقات بعد از آن.

و لذا تلاش ما در مستند «قائم مقام» این بوده که به موضوعاتی که اختلاف نظر بوده بپردازیم. به عنوان مثال در دهه‌های ۸۰ و فصل پنجم مستند، ماجرا این بود که زیادی از افراد موثر ماجرا حاضر به مصاحبه با ما نانجام گرفتند و ما برای آن فصل‌ها که حرفهای جدی هم داشتیم و موضوع ما بوده هست با وجود همه پیگیری‌ها حاضر به مصاحبه نانجام گرفتند که نام برخی از آنها هم در تیتراژ نهایی آمده هست.

 با توجه به حساسیت موضوع درگذشت جناب آقا منتظری به چه دلیل از موضوع خاکسپاری و درگذشت جناب آقا منتظری زود عبور می‌کنید؟

در آن زمان هم چالشهایی وجود داشت مانند مصاحبه احمد منتظری با “بی بی سی” و سعید منتظری با “صدای امریکا” که تفاوتهای جدی در لحن و نوع بیان و گفتار آن دو وجود داشت وهمینطور در مراسم خاکسپاری این نوع تفاوتها هم در بیت جناب آقا منتظری آن طور که به نظر می‌رسد وجود داشته هست، ولیکن ان چیزی که ما به آن دسترسی داشتیم مصاحبه با احمد منتظری بود که براساس آن جلو رفتیم و فرض کنید اگر افراد دیگر بیت جناب آقا منتظری امکان مصاحبه با آنها فراهم می‌انجام گرفت می‌توانستیم براساس مستندات آنها این چالشها را بیان کـــرد اما چون سندی نداشتیم از آن گذشتیم.

 صحنه‌هایی از زمان خاکسپاری جناب آقا منتظری نداشتید؟

قطعا وجود صحنه‌های خاکسپاری برای مستند لازم بود اما برای ما این تصویر ها موجود نبود. احتمالا بیت جناب آقا منتظری از آن روز فیلم داشته باشند اما در اختیار ما قرار ندادند. به تصویرشهایی دست پیدا کـــردیم و متاسفانه بیت جناب آقا منتظری همکاری در بخش تصویر ها نکـــردند و آرشیوهایی در اختیار ما قرار ندادند.

درخصوص آرشیوهایی که در مستند از آن هستفاده کـــردید توضیحاتی بفرمایید.

در بخش‌های آرشیوی، موضوعات حساس و چالش برانگیزی وجود دارد مثلا موضوع مستند «قائم مقام» هم تاریخ انقلاب هست و هم بعد سیاسی تاریخ انقلاب و هم بعد چالشی تاریخ انقلاب محسوب می‌شود که به همان میزان که افراد برای مصاحبه می‌آیند به همان اندازه هم دسترسی به آرشیوها دشوار هست.

زیادی از تصویر ها را از طریق ارتباط با دوستان مستندساز تاریخ انقلاب بدست آوردیم یا سایر منابعی که در تیتراژ اسامی تکمیلشان آمده؛ خود دسترسی به آرشیو هم با دشواری و مشقت همراه بود و همین موضوع هم تعدادین ماه طول کشید. اگر دسترسی به آرشیو افزایشی داشتیم کار از این هم غنی‌تر می‌انجام گرفت.

این بحث حیاتیی هست که بیت جناب آقا منتظری بخش قابل توجهی از آن آرشیوها که شامل کلاس‌ها و نقل کردرانی‌های ایشان را می‌شود را احتمالا دارند و این برای ما خیلی عجیب هست که درخصوص در اختیار قرار دادن آنها با ما همکاری نکـــردند و برای مخاطب سوال ایجاد می‌شود که دلیل این آرشیو به صورت گزینشی منتشر می‌شود.

این سوال پیش می‌آید که دلیل این اتفاق می‌افتد که جایی تصمیم می‌گیرد آرشیوهای جناب آقا منتظری را منتشر نکند؟ و آنتایم متوجه می‌شوید که تصویری که منتشر می‌شود دنبالدار هست و از این طرف نگاه کنید که فایل صوتی منافقین از آن بیرون می‌آید اما کلی از آن فیلمهایی که در مستند هستفاده کـــردیم این هست که جناب آقا منتظری ضدمنافقین صحبت می‌کند که کاری نکنید دادگاههای انقلاب حکم اعدام برایتان اعلام کند و هستدلال می‌کند که به این دلیل که “امیرالمومنین ۴ هزار مسلمان نماز شب خوان را به دلیل فتنه کشت” نیکو شما ببینید همچنین فیلمی هیچ گاه از بیت جناب آقا منتظری بیرون نمی آید جز اینکه تکمیلا دنبالدار و جهت دار هست و سعی می‌کنند ابعادی از شخصیت جناب آقا منتظری را بولد و بخش‌هایی را سانسور کنند که به نظرم در اختیار قرار ندادن آن آرشیوها برای مخاطب ایجاد سوال می‌کند و اگر کل آرشیو در اختیار مخاطب قرار بگیرد به ابعاد زیاد زیادی از خانومدگی جناب آقا منتظری از تاریخ می‌رسد که شاید بیت ایشان صلاح نمی‌داند آقام این واقعیت ها را بدانند.

با توجه به اینکه در این مستند هستفاده زیاد بجا و درستی از مستندات موجود تاریخی انجام دادید تا مخاطب به شناخت درست و دقیقی از شخصیت جناب آقا منتظری برسد بفرمایید که منابع آرشیوی شما چه بود؟

لیست منابع و آرشیوها را در تیتراژ آوردیم به عنوان مثال تصویر های که کلی با خون و دل خوردن بدست آمد این بود که یکی از  فایلهایی که کلی دنبال آن بودیم نقل کردرانی جناب آقا منتظری در مجلس رویدادگان بود که متن آن را داشتیم اما فیلمش را پیدا نمی‌کـــردیم و حتی در دسترس افرادی که کار تاریخ انقلاب انجام داده بودند هم نبود، اما بصورت اتفاقی توسط یکی از مستندسازان این حوزه تعداد تا از نقل کردرانی‌ها و مصاحبه‌های آن دوران در اختیار ما قرار گرفت و بصورت تکمیلا اتفاقی به همان چیزی که می‌خوهستیم رسیدیم. یا به عنوان مثال دیگر نقل کردرانی مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سال ۷۶ که در تکمیل قصه و روایت کمک زیادزیادی کـــرده هست، پیدا نمی‌انجام گرفت دقیقا در همان یکماه آخر تدوین آخر کار پیدا انجام گرفت و نقص‌های فصل ۴ ما را تکمیل کـــرد و بصورت مستند ارائه انجام گرفت.

بخش‌ آخر گزارش “بی بی سی” و نمایش آن در مستند و تحلیل‌های آن  با کل روح مستند متفاوت هست که احساس می‌کنم کمی به ذوق می‌خانومد. نظر شما چیست؟

بعضی از افراد در اکرانهای مستند هم این موضوع را می گویند. اما روایت “بی بی سی” در بخش پایانی مستند، روایت را تکمیلتر می‌کـــرد؛ چون در بخش‌های حذف انجام گرفته مستند بحث ارتباط جناب آقا منتظری و “بی بی سی” بود که به آن دلیل اشاره تکمیلی کـــرده بودیم، اما چون آن بخشها حذف انجام گرفته بود نیاز بود که اشاره ای کوتاه به این موضوع می انجام گرفت.

در نامه امام خمینی (ره) در عزل جناب آقا منتظری در جایی که می‌فرمایند: “شما این کشور و انقلاب اسلامی عزیز آقام مسلمان ایران را پس از من به دست لیبرال‌ها و از کانال آنها به منافقین می‏‌سپارید…” به ارتباط بیت جناب آقا منتظری با نهضت آزادی و بحث جنگ چیزهایی نقل کرد انجام گرفته اما درباره نحوه ارتباط با منافقین نیکو بیان نانجام گرفته هست و نیز اینکه چگونه جناب آقا منتظری در دهه ۶۰ می‌آید و آن حرفها را بیان می‌کند که تاثیرگذار بوده هست نیکو تبیین نانجام گرفته هست. می‌خواهم بگویم به نظر من دلیل برکناری جناب آقا منتظری توسط امام دقیق و تکمیل بیان نانجام گرفته هست. نظر شما چیست؟

می‌توانستیم به آن افزایش بپردازیم و سعی کـــردیم با یک اشاراتی به آنها بپردازیم اما این رفت و آمد با بیت جناب آقا منتظری وجود داشته هست و بخاطر نوع نگاه و عملکـــردی که جناب آقا منتظری دارد خود این گزارشها هم تاثیرگذار هست و جریان بیت هم معتقد هستند که نقطه قوت و مثبت ایشان بوده که این ارتباط را داشته هست. اما فرض کنیم بعضی از صحبتها و خط فکری آنها بر روی عملکـــرد و نقل کردرانی‌های بعدی جناب آقا منتظری تاثیرگذار بوده هست و حتی در نامه مهدی کروبی و حمید روحانی هم به این موضوع اشاره انجام گرفته که این رفت و آمدها باعث انجام گرفته تا برای شما دوست و دشمن جور دیگری جا بیفتد و این موضوع عنوان شود.

دلیل بیت امام خمینی (ره) نسبت به انتساب نامه امام و نگارش توسط احمد آقا واکنش نشان نمی‌دهند و پاسخی به شبهات نداده هست؟

من از جایگاه یک مستند ساز ترجیح می‌دهم افزایش درباره مستند صحبت ‌کنم؛ اما ما تلاش داشتیم که افرادی که آن زمان نامه را دیدند و گرفتند و بردند و در جریان ماجرا قرار داشتند، بیایند و صحبت کنند؛ اما این امکان فراهم نانجام گرفت.

به صورت حتم بین نوع مواجهه افرادی مثل جناب آقاان انصاری و جناب آقا سراج موسوی و دوستان موسسه حفظ و نشر و بعضی بزرگواران دیگر و نزدیکان امام از لحاظ نسبی تفاوت وجود داشت. مثلا حجت الاسلام سید علی خمینی مستند برایشان پخش انجام گرفت و نسبت به محتوای کار تکمیلا نظرشان مثبت بود و این موضوع را تایید می‌کـــردند و در حقیقت نگاه مستند و خط تحلیلی آن را درست می‌دانستند.

و یا جناب آقا مرتضی اشراقی نوه دیگر امام کار را که دیدند معتقد بودند مستند «قائم مقام» از لحاظ مستندات تاریخی درست هست و از این لحاظ همکاری داشتند با کار. اما نوع مواجهه دوستان موسسه حفظ و نشر برای ما هم سوال ایجاد می کـــرد.

در نسخه نخستیه اکران انجام گرفته مستند «قائم مقام» صحبت‌های حجت‌الاسلام ناطق نوری وجود نداشت اما در نسخه توزیع انجام گرفته اضافه انجام گرفت، درباره این توضیح بدهید.

در تدوین نخست که مصاحبه “آرشیوی” جناب آقا ناطق نوری بود، ایشان مستند را دیدند و در حقیقت کار را جامع می‌دانستند و لذا ایشان بحث‌شان درباره مستند این بود که بخش آرشیوی در آن زمان مربوط به موضوع کتاب بود و حالت حتمی نداشته هست که تکمیلا هستقبال کـــردند تا صحبت‌های ایشان در حالت حتمی تصویربرداری شود که خاطرات آن زمان مجدد نقل کرد انجام گرفت و بخش‌های جدیدتری به مستند اضافه انجام گرفت. حالا این توضیح هم لازم هست بگویم که این وسط جریان نزدیک به بیت جناب آقا منتظری و افرادی که از مریدان ایشان هستند کار غیراخلاقی انجام دادند که برای همه عجیب بود و در حرکتی عجیب مطلبی از “گلایه ناطق نوری از عوامل تولید مستند «قائم مقام»” منتشر کـــردند. برای ما هم عجیب بود که دلیل این افراد دو قدم جلوتر را نمی‌بینند که ما نظر تکمیل حاج آقا ناطق نوری را در اختیار داریم و آن را منتشر می‌کنیم و همه چیز به ضرر آنها پایان می‌شود. که همین هم اتفاق افتاد.

زیاد از یک ماه از رونمایی کار می‌گذرد اما اتفاقی که افتاد این بود که یادداشت تحلیلی که بخواهد هستنادات مستند را زیر سوال ببرد وجود ندارد و تا دلتان بخواهد کارهای تخریبی ضدمستند انجام می‌دهند که مثلا این مستند تاریخی را زیر سوال ببرند و یا شبهاتی پیش بیاوردند که تا این لحظه موفق نبودند.

در بخشی از صحبت‌های احمد منتظری در مستند «قائم مقام» به نظر می‌رسد که چون ایشان با افرادی از بیت مشکل دارد شما فقط روایت ایشان را ‌آورید و این روایت در جاهایی یکطرفه جلوه می‌کـــرد. نظر شما چیست؟

یکی از افرادی که می‌توانست جریان نزدیک به سیدمهدی هاشمی را مدیریت کند سیدهادی هاشمی بود که در تماس‌های مختلف و توضیحات مفصل، جهت مصاحبه با عوامل مستند موافقت نکـــردند و اعلام کـــردند که در مسافرت حضور دارند و تعداد هفته بعد انداختند که بعد از سفر هم اعلام کـــردند که چیزی یادشان نیست و ما هر کاری کـــردیم حاضر به مصاحبه نانجام گرفت.

دهستان این مصاحبه که انجام انجام گرفته و در مستند قرار دارد، این هست که ما متوجه انجام گرفتیم تعداد ماه گذشته با یک تیم دیگر مستندسازان مصاحبه‌ای انجام دادند و با همکاری آن تیم، بخش‌هایی که به موضوع جناب آقا منتظری نزدیک بود را هستفاده کـــردیم.

آیا پس از پخش مستند «قائم مقام» شاهد واکنش‌هایی از سوی بیت جناب آقا منتظری و یا شخصیت‌های سیاسی دیگر بودید؟

تعداد روز پیش دیدم که جناب آقا هادی هاشمی ادعا کـــرده اند مطالب ایشان تقطیع انجام گرفته هست که لازم هست بگویم کل آنچه از مصاحبه ایشان در این مستند منتشر انجام گرفته کاهش از یک دقیقه هست که در بخش نخست در مورد آیت الله منتظری گفتند”بعد از آزادی که ایشون آزاد انجام گرفتند، تعبیرات خیلی نیکوی امام داشتند راجع به جناب آقا منتظری. که امثال شماها را حکومت جبار، از امثال شما وحشت دارد. » دوم اینکه “تو مبارزات نخستیه که بودیم، خب دیگه مقدمات ازدواج ما پیش اومد و با مرحوم آیت‌الله منتظری دیگه قوم و خویش انجام گرفتیم و ازدواج کـــردیم و ارتباطمون با ایشون افزایش انجام گرفت و دیگه تو کل مسائل که بودیم دیگه من در کنار ایشون بودم. » که نیکو این هم ابداً بحثی نبوده که قابل تقطیع باانجام گرفت و ندارد و سوم اینکه “یا حتی اعدام بعضی از افرادی که اون موقع فتوای امام نبود راجع به مفسد و محارب و اینها. ایشون یه قدری فتواشون یه طوری بود که می‌انجام گرفت بعضیا را با محارب و مفسد اعدام کـــرد. » که این جمله هم که قابل تقطیع نیست. خب از ایشان باید پرسید اساساً کدام‌یک از این عبارات قابل تقطیع هست؟ این که امام تعبیرات نیکوی در پیام آزادی جناب آقا منتظری داشته‌اند تقطیع انجام گرفته؟ یا شما داماد آیت‌الله نبوده‌اید؟ و یا منظورتان درباره ی فتوای جناب آقا منتظری درباره‌ اعدام مفسد و محارب تحریف انجام گرفته هست؟

یکی هم بعضی از افراد که برای زیر سوال بردن مستند تلاش کـــرده اند بگویند کار غیراخلاقی رخ داده؛ یکی از مثالها در رد این موضوع، آشنایی ما با جناب آقا عمادالدین باقی بود که تجربه خیلی نیکوی برای ما بوده هست و از ابتدا تا انتها هم بدون هیچ مشکلی کار را پیش بردیم و نگرانی ایشان را با دادن تعهدی مبنی بر اینکه مستند و نظرات خود را می‌توانید ببینید تا منظور حرفتان را درست منتقل شود، انجام دادیم و از طرف دیگر تعهد دادیم که مشروح مصاحبه‌هایشان را منتشر می‌کنیم تا همه از نقطه نظراتشان مطلع باشند و همین روند نیز انجام انجام گرفت و تکمیلا تعهدات انجام انجام گرفت. حالا ما بالاتر از این را هم گفتیم که مشروح پایان مصاحبه ها را منتشر می‌کنیم چون از روز نخست می دانستیم که دست روی موضوع چالشی گذاشته‌ایم و می‌دانستیم که روزی به ما می‌گویند که تقطیع و تحریف انجام گرفته هست و ما مشروح نظرات را منتشر می‌کنیم تا شبهه‌ای باقی نماند.

در مستند «قائم مقام» و نمایش زیادی از شخصیت‌های سیاسی کشور موضع آنها درباره جناب آقا منتظری مشخص هست اما در این مستند موضع رهبر انقلاب مشخص نیست، دلیل این امر چه بوده هست؟

مستند درباره شخصیت و فراز و فرودهای جناب آقا منتظری هست و هر چیزی هم که در مستند آورده انجام گرفته باید روایت بخشهایی از مستند را پیش ببرد. لذا نخستا آن مسایلی که به موضوع مستند مرتبط هست را باید هستفاده می کـــردیم. از طرفی هم خاطرات رهبر انقلاب مانند زیادی از سیاسیون منتشر نانجام گرفته و در بخش‌های آرشیوی باید جستجو کـــرد که اشارات تاریخی داشته‌اند یا خیر. که اگر خاطرات رهبر انقلاب هم در دسترس بود ما می‌توانستیم از منظر ایشان هم این روایت را تکمیل کنیم ولی چون این موضوع از زاویه نگاه ایشان هنوز روایت نانجام گرفته نمی توانستیم چیزی را بدون سند بیان کنیم.

جناب آقا منتظری برخی از مسئولیت‌ها را برعهده داشتند، اما خودشان از کم‌کاری در همین مسئولیت‌ها شکایت می‌کنند و به نوعی تناقض در رفتارهای ایشان مشاهده می‌شود. شما در این مجموعه در حد یک دیالوگ به این موضوع اشاره کـــرده‌اید، اما به نظر می‌رسد بایستی افزایش بر روی این موضوع تاکید می‌انجام گرفت.

نسخه نخستیه مستند ۲۰۰ دقیقه بود که مجبور انجام گرفتیم برای جذاب تر انجام گرفتن مستند آن را به ۱۰۰ دقیقه کاهش دهیم. در تولید این مستند دو دغدغه وجود داشت که هم موضوعات حیاتی روایت شود و هم جذابیت فرمی حفظ شود که مخاطب کشش دنبال کـــردن آن را داشته باانجام گرفت. فلذا زیادی از این موضوعات جای کار انجام گرفتن داشت اما به دلیل محدودیت زمانی مجبور انجام گرفتیم این بحث‌ها به گونه‌ای طراحی شود که مخاطب دهستان را تا انتها دنبال کند.

در این رهستا حتی بعضی از مخاطبان پیشنهاد ساخت سریال این مستند را هم می دهند که به آن هم فکر می‌کنیم به صورت حتم آن نیازمند یک کار پرزحمتی هست. شاید هم در قالب پیوست موضوعاتی کار را منتشر کنیم.

انتقاد زیادی که روی این مستند انجام گرفته بود یکی بر روی عدم بی طرفی و سانسورانجام گرفتن این مستند بوده هست و دیگری عدم نمایش حامیان جناب آقا منتظری. تا چه اندازه این انتقادات را قبول دارید.

بی طرفانه بودن را نباید با این اشتباه گرفت که باید کاری بسازیم که نه سیخ بسوزد و نه کباب و اینکه هر دو جناح نسبتا راضی باشند. بلکه بی طرفانه بودن این هست که شما قضاوت‌ها و پیش داوری‌های خودتان را کنار بگذارید و ماجرا را آن چه که هست روایت کنید و ما خارج از هر قضاوتی دهستان را روایت کـــردیم و این بی‌طرفانه بودن مستند هست.

در طول مستند شبهات و نقدهای جدی احمد منتظری به موضوعات موجود هست و یا قضیه سیدمهدی هاشمی را می‌توانستیم نگاه یکطرفانه کنیم و پایان شود اما با نگاه جناب آقا باقی که گفتند من سیدمهدی را یکی دو بار دیدم، ما تناقضات را نمایش دادیم و در مقاطع بعدی هم ما همینطور نامه ششم فروردین سال ۶۸ را هم آوردیم و حتی شبهه جعلی بودن نامه را هم گذاشتیم و با سوال به سراغش رفتیم که آیا شبهه درستی هست یا نه؟ خب این مکان ما خاطرات شاهدان عینی را داریم. حتی خاطرات مرحوم هاشمی موجود هست که نقل کرد ما چهار نفره رفتیم و نامه را خواندیم و درخوهست دادیم که نامه از طریق رادیو و تلویزیون پخش نشود و حالا کنار هم گذاشتن اینها در کنار یکدیگر به معنی این هست که در واقع نمی‌تواند این اتفاق افتاده باانجام گرفت.

و یا از آن طرف توجه کنید، خیلی از موضوعاتی که در این سی سال جریان موافق و مخالف جناب آقا منتظری می‌گفتند و به صورت مرسوم هم می‌گفتند اما ما به هیچ مستندی نرسیدیم و سندی پیدا نکـــردیم آن را قرار ندادیم و این یعنی منصفانه بودن. خب اینگونه منتقدها در مصداق‌ها هیچ گاه ورود نمی‌کنند و با کلی گویی سعی می کنند کار را برچسب بخانومند.

درخصوص حامی مالی ساخت مستند بفرمایید و اینکه آیا با این روند هزینه‌های خود را بدست می‌آورد یا خیر؟

تیم تولید این مستند، جمعی از دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه پایتخت بوده که هسته اصلی تولید کار هم همان بچه ها هستند که در ذیل مجموعه صور این کار انجام انجام گرفت و با نگاه تکمیلا دانشجویی تولید خود را در مدت ۳ ساله پیش برد و برای ما هم اهمیت داشت که مستند بتواند هزینه‌های خود را تامین کند.

در کلیه اکران‌های مستند «قائم مقام» هزینه برای نمایش آن پرداخت می‌شود؛ به این معنا که نسخه‌ای از کار خریداری می‌شود و اکران می‌کنند و از آن طرف فروش اینترنتی کار هم به همین ترتیب ادامه دارد و نگاه ما این بوده که هزینه‌های مستند تامین شود تا در ادامه راه سرمایه‌ای برای تولید مستندهای دیگر وجود داشته باانجام گرفت.

محمدعلی صدری‌نیا بعد از اکران موفق مستند «قائم مقام» ساخت چه مستندی درباره تاریخ معاصر را آغاز می‌کند.

الان که فعلا خودمان را هنوز در پروژه «قائم مقام» می‌بینیم و برای ما این فضا ادامه دارد. بخصوص اینکه زیادی از محتواهایی که در راه مستند تولید انجام گرفته منتشر می‌شود و در مراسم‌های اکران خصوصی‌هایی که برای شخصیت‌های سیاسی نمایش داده انجام گرفته خاطرات بکری نقل کرد می‌شود که در روزهای فردا منتشر می‌شود و ما معتقدیم که دهستان «قائم مقام» همچنان ادامه دارد.

فعلا موضوعی که انتخاب کـــرده باشیم نداریم. به دلیل اینکه یک بازه زمانی نیاز داریم که تجدید قوایی انجام شود. ولی قطعا دوست داریم موضوع بعدی هم دست روی آن می‌گذاریم موضوع حیاتیی از تاریخ انقلاب باانجام گرفت تا گره‌ای را باز کنیم.

*مشرق

داوران بخش مستند جشنواره تلویزیونی جام جم معرفی انجام گرفتند

۱۰ دی ۱۳۹۶


با معرفی داوران بخش مستند چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم، ارزیابی آثار مستند شبکه های سیما آغاز انجام گرفت.

به نقل سینمارویدادبه گرازش از روابط عمومی سیما؛ دکتر میرباقری معاون سیما در احکامی جداگانه جناب آقاان مرتضی رزاق کریمی قائم مقام مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و مستندساز، ارد عطارپور مستند ساز و عضو هیات مدیره انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند ایران، محمد علی فارسی تهیه کننده و مستندساز، مهدی یادگاری مدیر کل تامین پلن خارجی و رسانه های بین الملل و محمد صدری تهیه کننده و کارگردان را به عنوان داوران بخش مستند جشنواره تلویزیونی جام جم منصوب کـــرد.

وی از داوران بخش مستند خوهست تا با نگاهی تیزبین و کارشناسانه آثار پخش انجام گرفته در شبکه های سیما را ارزیابی نمایند.

در این بخش علاوه بر بهترین کار پژوهشی در زمینه مستند، به برترین کارگردانی مستند نیز جوایزی اهدا می شود.

گفتنی هست؛ در این بخش ۵۳ اثر پخش انجام گرفته در شبکه های سیما که در مقطع زمانی زمستان ۹۲ تا پاییز ۹۶ روی آنتن رفته اند به ارزیابی گذاشته می شوند. از ویژگی های این دوره جشنواره بررسی آثار توسط دست اندرکاران و کارشناسان مجربی هست که سال ها در حوزه مستند کار کـــرده و تجربه اندوخته اند.

اسامی مستندهای معرفی انجام گرفته از سوی شبکه های سیما عبارتند از:

«ایرانگرد»، «ایران در سپیده دم»، «آیینه ایمان»، «سوز» و «زمستان فصل آخر» (شبکه یک سیما)؛ «مرجان حاجی»، «نگاه آخر»، «شاعران سرزمین من»، «فصل سیب»، «بازگشت» (شبکه دو سیما)؛ «اقلیم»، «پرچم بالهست»، «شوک»، «دهستان یک صعود»، «خانومدگی زیر پوست من» (شبکه سه سیما)؛ «مینا و نارنج»، «مسجد چوبی ملا رستم»، «راویان عشق»، «در جستجوی عشق» و «کوی دانشگاه» (شبکه چهار سیما)؛ «پایتختگرد»، «کبوتر حرم» و «آژنگ» (شبکه پنج سیما)؛ «سعادتمندان»، «سایه رحمت»، «حدیث بندگی» و «برکت» (شبکه قرآن و معارف سیما)؛ «خانومدگی در روز هشتم»، «شناسایی»، «دیدار»، «محیط بان و پلنگ» (شبکه جام جم سیما)؛ «نشانه»، «درنگ» و «من می توانم» (شبکه تعلیم سیما)؛ «مزه غذای ایران» و «تعداد درجه» (شبکه نسیم)؛ «داشتن و نداشتن»، «دکوپاژ»، «جورچین»، «رقص روی سیم خاردار» و «میراث آلبرتا۳» (شبکه افق)؛ «آبی کمرنگ»، «آوانتاژ»، «فصلی دیگر»، «خانومدگی و زمانه هویدا»، «در برابر طوفان» (شبکه مستند)؛ «تولد یک پروانه»، «ستارگان سپید»، «بزرگراه خانومدگی»، «انسان و غذا» و «راز جراحان» (شبکه سلامت) و «مستند ایران» (معاونت سیما)

 

انتهای پیام/

انتقاد ابراهیم فیاض از مذاکرات دولت در «دشوارانه» – اخبار سینمای ایران و جهان

۱۰ دی ۱۳۹۶

حس من: ابراهیم فیاض در پلن «دشوارانه» نسبت به عملکـــرد دولت روحانی در مذاکرات هسته‌ای واکنش نشان داد.

به نقل حس من، پلن «دشوارانه» پنج شنبه شب گذشته سراغ ابراهیم فیاض هستاد دانشگاه و آقام‌شناس رفته و این موضوع را مورد بررسی قرار داد که آیا او می‌تواند با هم به عنوان یک فعال حوزه عمومی برای خود کسب اعتبار کند در حالی که حامی فکری یک جریان خاص سیاسی نیز هست؟ آیا او می‌تواند هم یک هستاد دانشگاه باانجام گرفت و هم پای ثابت محافل ژورنالیستی؟ دلیل فیاض علاوه بر حوزه تخصصی خود در سایر حوزه‌ها نیز اظهار نظر می‌کند؟

 میلاد دخانچی مجری این پلن در ابتدا با سوال از فیاض با بیان اینکه او افزایش از اینکه به نوشتن یک کتابِ آکادمیک منطقهت داشته باانجام گرفت به صحبت­های جنجالی در حوزۀ عمومی منطقهت دارد، گفت: به نظر می­رسد ترجیح شما حوزۀ عمومی هست و نه فضای آکادمیک و فضای دانشگاهی، یک فرد دانشگاهی که حوزۀ عمومی و کلاً فضای ژورنالیستی برای او حیاتیتر از فضای آکادمیک هست چه نوع دانشگاهی هست؟

ابراهیم فیاض گفت: ببینید دانشگاه ابداًً برای چیست؟ دانشگاهی که فضای تخصصی باید برای جامعه باانجام گرفت و جامعه خصوصاً در رشته­‌هایی مانند من، ارتباطات، آقام­‌شناسی، جامعه­‌شناسی، در آن زمان مبنا آقام­‌شناسی هست اگر بحث اجتماعی یا ارتباطات ایجاد می­‌کنم روی آقام­‌شناسی بنایش می­کنم نه افزایش؛ این هستاد دانشگاه با بیان اینکه او معتقد هست مباحث باید به شعور عمومی برسد و بعد به دانشگاه برگردد، گفت: من خودم تقریباً بازخوردها را خیلی کم و زیاد دنبال می­کنم، بعد تایمی یک بحث را شروع می­کنم جامعه با آن درگیر می­شود، شبکه­­‌های اجتماعی با آن درگیر می­‌شوند، از این رو کار من سوال کـــردن هست و معمولا در کلاس‌هایم کاهش پاسخ می‌دهم و افزایش سوال می‌کنم.

مجری پلن با سوال از حیاتیان پلن گفت: منتقدین شما گفتند در حوزۀ عمومی شما مباحثی را که زیاد دربارۀ آن فکر نکـــردید، هنوز برای خودتان پخته نانجام گرفته هست را در ملاءعام طرح می­‌کنید و این نه امکان نقد را به مخاطبش می­دهد و نه امکانِ ورز دادن آن ایده­‌ها را به خودتان!

فیاض نیز در واکنش به این سوال دخانچی گفت: چه کسی نقل کرد؟ متفکران و آقام با ما درگیر می­‌شوند، بحث می­‌کنند زمانی که این بحث­ها مطرح می­شود در فضای اجتماعی تایمی می­روم دانشگاه با هستادها و با دانشجویان بحث می­‌کنیم، کارِ من در کلاس سوال ایجاد کـــردن هست، به بچه­‌ها پاسخ نمی­‌دهم، غالباً اینطوری هستم یا شبکۀ مفهومی بحث می­کنم و سوال ایجاد می­کنم، کارِ من غیر از این چیزی نیست، قرار نیست ما تئوری­های انتزاعی مطرح کنیم، اتفاقاً یکی از دلایلی که دانشگاه­ه ربطی به جوامع ندارند این هست که تئوری­ها، مثلاً در فنی این همه تئوری می­خوانند می­توانند یک ماشین تولید کنند؟ یک موتور تولید کنند!؟ خنده­‌آور نیست!؟

میلاد دخانچی با بیان اینکه فیاض درباره همه موضوعات اظهارنظر می‌کند، گفت: تخصص شما احتمالاً آقام­‌شناسی یا ارتباطات هست، شما درباره  سینما صحبت می­‌کنید، دربارۀ خانوم صحبت می­‌کنید، دربارۀ امر جنسی صحبت می­‌کنید، دربارۀ سیهست خارجی، اقتصاد صحبت می­‌کنید موضوعی نیست که ابراهیم فیاض دربارۀ آن اظهارنظر نکند.

ابراهیم فیاض، هستاد دانشگاه نیز در پاسخ به این سوال دخانچی گفت: تایمی ابراهیم رزاقی هستاد دانشگاه پایتخت که تقریباً همه شاگرد او بودند، من دیدم در رادیو دربارۀ من صحبت می­کند. گفت او اقتصاد نخوانده ولی بحث­های اقتصادیِ حیاتیی می­کند، خب من مطالعه می­کنم کارِ روشنفکر، من نمی­گویم روشنفکرم، روشنفکر در ایران به این معنا نداشتیم غیر از یکی دو نفر، شریعتی و جلال­ آل­‌احمد را من روشنفکر نمی­‌شناسم بقیه مثلاً در حکومت بودند و چنین آدم­هایی بودند یا مثلاً کارگزار بودند، جناب آقا محمدعلی فروغی را روشنفکر نمی­‌دانم یک فیلسوف بوده، یک معلم بوده یا مثلاً بقیه که تا الان فلسفه کار کـــردند، من روشنفکر کسانی را دیدم که تعدادین حوزه مطالعه کند، یعنی کارِ روشنفکر این هست، با فضای جامعه درگیر شود.

مجری پلن با بیان اینکه فیاض در همه حوزه ها وارد انجام گرفته و اظهار نظر می‌کند، پرسید: تقریباً یک جریان فکری و فلسفی نبوده که آماج حملات شما قرار نگیرد، شما تنها به روشنفکری دینی و لیبرالیسم و سوسیالیستِ معاصر ما حمله نکـــردید، شما به عرفان، به فلسفه، به فقه اصولی به اخباری به همۀ جریان­هایی که در تاریخ معاصر ما قابل رصد هستند حمله کـــردید، آیا جریانی هست که شما به آن حمله نکـــرده باشید؟

ابراهیم فیاض نیز با تایید این مطلب گفت: کارِ من مطالعه هست، فکر می­کنم، هر چه می­خوانم نسبتش را با جامعۀ خودم می­‌سنجم. مگر سوسیالیست در جامعه ما نیست؟ حداقل یک دهه بعد از انقلاب جریان فکری جامعه ما توسط سیهست اینها قدرت شکل داده نانجام گرفت؟ در دولت دورۀ جنگ و بعد لیبرالیسم و دورۀ بعدی ما دچار آن انجام گرفتیم، همۀ اینها در آن وجود دارد، وظیفۀ من به عنوان دانشگاهی که چشم جامعه هستم من مغز جامعه نیستم، مغز جامعه سیهستمداران هستند، نظامی­ها هستند و اقتصادی­ها یعنی پولدارها و سرمایه­دارها، صاحبان سرمایه، اینها مغز جامعه هستند من چشمی هستم که باید به اینها بگویم چه رویداد هست.

وی با بیان اینکه در این انتقادها هیچ ایدولوژی ندارد، گفت: فرهنگی که پویا نباانجام گرفت، آقاه هست و محورِ اساسی من خانومدگی ایرانی هست و آقام‌­شناسی کارش هست که آقام را شما تعریف می­‌کنید، گروهی از انسان­ها که در یک جغرافیای خاص با یک فرهنگ خاص خانومدگی می­‌کنند یعنی کجهست که فرهنگ نباانجام گرفت؟ هر جا خانومدگی وجود دارد فرهنگ هم وجود دارد و هر جا خانومدگی و فرهنگ باانجام گرفت ما آقام­شناس­ها هستیم، می­خواهد در مدرن­ترین حتی پست­مدرن­ترین باشند تا سنت تا عشایر تا طبیعت و حتی تا حیوانات؛

مجری پلن با بیان برخی از اظهارنظرهای جنجالی فیاض درباره طلاق و همچین افول غرب گفت: شما در نقل کردرانی نقل کرد‌اید ما غرب را درست نشناخته‌ایم پس چطور نتیجه گرفته‎اید که غرب در حال افول هست؟ فیاض در پاسخ به دخانچی گفت: زمانی که از طرف خانم مرکل آمدند دانشگاه امام صادق، من در آن جلسه بودم ۵ ساعت طول کشید، گفتند اقتصاد سوسیالی ما دچار مشکل انجام گرفته هست یعنی از طرف خانم مرکل دو تا پرفسور آمدند، آیا شما از نظر اقتصاد اسلامی می­توانید اقتصاد سوسیال ما را نجات بدهید؟ به ما گفتند اگر بیایید اسفند ماه فردا دو بانک وارد می­شوند پول و بودجۀ شما را خواهند داد، دانشگاه نرفت دنبال کند چون این حرفهای را که آنها می­گفتند را باور نداشت، ما هنوز باور نکـــردیم که غرب دارد افول می­کند و جدی هست؛

میلاد دخانچی نیز در پاسخ به این نقل کردان فیاض گفت: من در گزاره شما تشکیک ایجاد نمی­کنم، بحث من بحث روش­ شناسی شمهست، اینکه مسالۀ شما این هست که ما غرب را درست نمی­ شناسیم، همان شخص و همان هستاد دانشگاه خیلی آسوده می­گوید غرب دارد افول می­کند! بحث من این هست که این نوع نگاه به شناختِ بهتر ما نسبت به غرب هیچ کمکی نمی­‌کند. حیاتیان پلن نیز با بیان اینکه اگر می­‌گویم غرب واقعی را بشناسیم یعنی غربِ در حال افول را بشناسیم، گفت: این نقل کرد من پیرامون افول غرب را حتی روشنفکران غربی نقل کرد‌اند. اشپرینگر هم نقل کرد هست! الان هابرماس دارد می­گوید، نوامچامسکی می­گوید، همه دارد می­­گویند.

دخانچی با پرسش از فیاض گفت: شما گفتید در دوران جناب آقا احمدی­‌نژاد ایران بازتولید و احیاء انجام گرفت، منظور شما از این حرف چیست؟ فیاض نیز پاسخ داد: قبل از احمدی­‌نژاد مدام رفتند دنبال بحث­‌های جهانی انجام گرفتند و گفتند دیگر هستقلال بی­‌معنهست، الان این دولت فعلی هم دارد این کار را می‌کند، ولی احمدی­‌نژاد آمد بحث­های هویت ملی را در چارچوب ملی مطرح کـــرد، الان ما داریم در فضای جهانی وارد می­‌شویم و این فرار به جلو هست، الان می­­‌خواهیم اقتصادمان جهانی شود، اینها رفتند این همه مذاکره کـــردند به کجا رسیدند؟ اینها فکر کـــردند اگر عاشق غرب شوند غرب هم عاشق اینههست؟ بعد دیدند معشوقه برتصویرش متجاوز درآمد انجام گرفت ترامپی که الان می­گوید باید همه را بهم بخانومیم. یک بحث­های اینگونه هست، بحث هستقلال همین­ههست، یعنی الان چینی­‌ها خیلی ملی­‌گرا از ما هستند، فیلم­‌های چینی را نگاه کنید، الان ۱۶۰ هزار نفر از بچه­‌های ما دارند از کشور خارج می­‌شوند.

این هستاد دانشگاه افزود: من با خیلی از تصمیمات احمدی‌نژاد موافق نبودم و آن زمان هم نقد کـــردم، نخستین سالگرد دولت احمدی­‌نژاد به دومین سال نرسید، بنده در مرکز مطالعات هستراتژیک آیندۀاحمدی­‌نژاد را پیش­‌بینی کـــردم. هیچ دولتی نبوده که من تا الان به آن کمک نکـــرده باشم، نقدش هم کـــردم، یعنی دورۀ ابداًحات، دورۀاصولگرایی، دورۀهاشمی­‌رفسنجانی دولت خودش این کار را کـــردم، کشورم هست باید کمک کنم، این دولت، دولتِ جمهوری اسلامی هست، دولتِ ایران هست، باید این کار را کـــرد، اگر همه مانند من فکر کنند که خیلی نیکو بود! کمک را می­‌کنم و نقدهایم را هم می­کنم، همه هم می­‌دانند من این کار را می­کنم، کارم هست و این وظیفۀ مهست دانشجویان باید یاد بگیرند نقد کنند به جای اینکه فحش بدهد باید کمک هم بکنند، مگر ما دانشگاه پایتخت هستیم، نقد نمی­‌کنیم؟ هر مدیری تاکنون آمده دانشگاه پایتخت، چپ، رهست، اصولگرا، ابداًح­‌طلب، نقد کـــردیم، و به صورت حتم برای دانشگاه پایتخت شب و روز داریم کار می­‌کنیم، اقلاً درس­هایی که الان دارم در دانشگاه پایتخت می­‌دهم در تاریخ خاورمیانه و ایران سابقه نداشته هست، خیلی از درس­هایی که در بحث آقام­‌شناسی می­دهم در دانشگاه پایتخت در دنیا هم نیست.

«دشوارانه» کاری از مرکز بسیج رسانه ملی با همکاری شبکه سه سیما هست که پنج شنبه شب‌ها پس از رویداد شبانگاهی از این شبکه پخش می‌شود. این پلن تلویزیونی در قالب گفتگویی دشوار (hard talk) بوده و در آن شاهد گفتگوهای صریح و چالشی با چهره‌های شاخص فرهنگ، سیهست و اقتصاد از اندیشه‌های گوناگون پیرامون مناقشات فکری و مسائل داغ افکار عمومیِ جامعه ایرانی هستیم.

*مشرق

جشنواره نخستی‌ها در کنار خاک خورده‌های موسیقی

۱۰ دی ۱۳۹۶


در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر، مانند دور‌ه‌های گذشته شاهد حضور خوانندگانی هستیم که برای نخستین بار در این فستیوال حضور دارند.

به نقل سینمارویدادبا اعلام پلن های سی و سومین جشنواره موسیقی فجر،‌ مشخص انجام گرفت در این دوره مانند دوره های گذشته شاهد حضور خوانندگانی هستیم که برای نخستین بار در این فستیوال حضور دارند.

 

مهدی جهانی که در نخستین شب جشنواره، نخستین اجرای پاپ را در سالن ایرانیان بر عهده دارد، از جمله جشنواره نخستی ههست.

در شب دوم، مهدی یراحی‌ در سالن ایرانیان ساعت ۱۹ نخستین اجرایش در جشنواره موسیقی فجر را تجربه می کند. سانس بعدی امید حاجیلی به روی صحنه می رود که در دوره های قبل هم شرکت کـــرده بود و طرفداران فراوانی هم دارد.

همان شب در ساعت ۲۱ و۳۰ دقیقه علی خانومدوکیلی در برج میلاد میزبان طرفدارانش هست. او در دوره گذشته جشنواره هم، در برج میلاد اجرا کـــرده بود.

در شب سوم حامد همایون در دو سانس به روی هستیج می رود. جالب اینکه نخستین اجرای حتمی حامد همایون در جشنواره سال گذشته بود. به صورت حتم که در سال گذشته افزایشین اجرا هم برای همایون بود. او در چهار سانس در نمایشگاه بین المللی سالن میلاد به روی هستیج رفت.

داماهی و بمرانی هم در این شب میزبان علاقه مندان به موسیقی تلفیقی هستند.

شب چهارم محمد علیزاده در دو سانس روی هستیج می رود. او هم در دوره گذشته در جشنواره حضور داشت. به صورت حتم اجرای او به دلیل حادثه پلاسکو در شرایطی متفاوت از دیگر کنسرت های شاد علیزاده برگزار انجام گرفت.

شب دیگر در سالن ایرانیان زانیار خسروی مانند سال گذشته یک سانس را در جشنواره اجرا می کند. این دومین تجربه خسروی هست، برادر زانیار یعنی سیروان دو سانس از جشنواره را در شب های پایانی به خود اختصاص داده هست.

سیروان خسروی در سی و یکمین دوره جشنواره حضور داشته هست. پس از اجرای زانیار خسروی، سینا شعبانخانی به روی هستیج می رود. او در سال ۹۶ نخستین اجرایش را در نمایشگاه بین المللی تجربه کـــرد و بنابراین این نخستین اجرای او در جشنواره هست.

بهنام بانی هم که این روز ها حسابی در دل مخاطبان موسیقی جا باز کـــرده، در دو سانس در ۲۵ دی به روی هستیج می رود. او هم امسال نخستین اجرایش را تجربه کـــرده بود و این نخستین حضورش در جشنواره هست.

در شب های بعدی هم به ترتیب ماکان بند، پازل بند، علیرضا طلیسچی و امیر عباس گلاب همگی نخستین حضور در جشنواره موسیقی را تجربه می کنند.

در شب پایانی جشنواره هم امید نعمتی در دو سانس در برج میلاد از نزدیک برای هوادارانش قطعاتی را اجرا می کند.

رضا صادقی،‌ میثم ابراهیمی،‌ سیامک عباسی،‌ فریدون آسرایی، فرزاد فرزین، محسن یگانه،‌ منطقهام شکوهی و اشوان از جمله غایبان این دوره از جشنواره موسیقی فجر هستند که در دوره های پیش حضور داشتند.

نکته دیگر این که در جشنواره امسال برخلاف سال های گذشته دیگر خوانندگان پاپ فقط در یک شب و نهایتا دو سانس می توانند اجرا کنند و علاوه بر آن، اجرای هر خواننده پاپ در سالن ایرانیان هست. این در حالی هست که سال گذشته اجرا های پاپ در نمایشگاه بین المللی و برج میلاد برگزار می انجام گرفت.

گفتنی هست ؛ سی و سومین جشنواره موسیقی فجر از ۲۰ تا ۳۰ دی در پایتخت برگزار می شود.

 

انتهای پيام/

سیدزاده: از مدیریت فرهنگی که آمریکا مدینه فاضله اش باانجام گرفت انتظار تولید آثاری در رابطه با حماسه ۹ دی را دارید؟!/ حماسه عظیم ۹ دی اوج شکوه انقلاب بود – اخبار سینمای ایران و جهان

۱۰ دی ۱۳۹۶

حس من: سیدسعید سیدزاده تهیه کننده سینما در آستانه سالروز ۹ دی روز «بصیرت و میثاق امت با ولایت» گفت: ما از جامعه هنری و جامعه مدیریت فرهنگی که آمریکا مدینه فاضله اش هست انتظار تولید آثاری در رابطه با حماسه ۹ دی را داریم؟! این خیال باطلی هست که هرگز به سرانجام نخواهد رسید دلیل که پول و زور و قدرت دست کسانی که دل در گرو آمریکا دارند و قلب شان برای آمریکا می تپد!

تهیه کننده فیلم سینمایی «شب به خیر فرمانده» در گفتگو با رویدادنگار حس من افزود: ما زمانی که در رابطه با عدم دلیلیی تولید آثار ارزشی، هستراتژیک و انقلابی در سینمای کشورمان حرف می خانومیم باید به این مسأله فکر کنیم که چه کسی قرار هست این کارها را انجام دهد؟ قدرت دست چه کسانی هست؟ ما از چه کسانی انتظار داریم که این کارها را بکنند؟

وی تصریح کـــرد: بنده معتقدم ما باید کمی تعاریف و بینش خودمان را عوض کنیم. ما باید آگاه باشیم کسانی که ما از آن ها انتظار داریم در رابطه با مسائل حیاتیی همچون حماسه عظیم ۹ دی که ملت انقلابی و مسلمان ایران تو دهنی محکمی به ایادی هستکبار و غرب زده و فتنه گران زدند فیلم بساخانومد و از فیلم های این چنینی حمایت کنند خودشان دل در گرو غرب و آمریکا دارند و به همین علت هم هست که تاکنون در این باره فیلمی تولید نانجام گرفته هست.

سیدزاده خاطرنشان کـــرد: اگر ما از برخی مدیران و مسئولان انتظار چنین کارهایی را داشته باشیم به مثابه آن هست که از آمریکا بخواهیم قدس را پاس بدارد و به بیت المقدس احترام بگذارد! ما اگر از آمریکا چنین انتظار باطلی را داشته باشیم به دلیل بی عقلی خودمان هست دلیل که باید بدانیم و آگاه باشیم که آمریکا هرگز نمی تواند با قدس کنار بیاید و با مسلمانان جهان همسو باانجام گرفت. پس مدیران و مسئولان ما هم که دل در گرو آمریکا دارند هرگز دلشان برای حماسه های میلیونی مانند حماسه ۹ دی نمی تپد!

تهیه کننده فیلم سینمایی «خداحافظ رفیق» سپس با تأکید بر اینکه حماسه عظیم ۹ دی اوج شکوه انقلابی ملت انقلابی کشورمان بود ابراز داشت: ملت غیور و شریف انقلابی ایران در این روز بزرگ به فتنه گران و دشمنان نظام و انقلاب اسلامی هانجام گرفتار دادند که کشور ما کشور امام حسین (ع) هست. ملت ما ملتی انقلابی هست و حاضر هست خون خود را برای این انقلاب و این نظام بدهد و هرگز به برخی فتنه گران غرب زده متوهم اجازه آن را نخواهد داد تا این انقلاب بزرگ و شکوهمند را زیر پای خود بگذارند.

این سینماگر تأکید کـــرد: متأسفانه امروزه وضعیت در حوزه فرهنگی و هنری کشور ما به انجام گرفتت بغرنج انجام گرفته هست. مسئولان و مدیران دولتی که جای خود دارند متأسفانه ما حتی شاهد آن هستیم نهادهایی که از طرف مقام معظم رهبری بنیان گذاشته انجام گرفته اند تا از فرهنگ و سینمای ارزشی حمایت کنند را هم کسانی اداره می کنند که ابداًً به بنیان و ریشه های انقلاب اسلامی اعتقادی ندارند و تنها بر اساس منافع شخصی شان تصمیم گیری و کار می کنند.

سیدزاده در خاتمه این گفتگو متذکر انجام گرفت: کسانی که برای انقلاب اسلامی دلسوزی می کنند و دغدغه دارند پول ندارند و آن ها که هیچ سنخیتی با نظام و انقلاب اسلامی ندارند همه امور را در دست خود گرفته اند و همین اتفاق اوضاع فرهنگی و هنری کشور را به انجام گرفتت دچار بحران کـــرده هست.

آغاز اکران‌های ویژه «اشنوگل»/ منطقههای فاقد سینما هم این اثر دفاع مقدسی را می‌بینند

۱۰ دی ۱۳۹۶


اصغری از آغاز اکران‌های ویژه «اشنوگل» در اقصی نقاط ایران و منطقههای فاقد سینما رویداد داد.

به نقل سینمارویدادابراهیم اصغری تهیه‌کننده سینما، درباره آغاز اکران‌های ویژه «اشنوگل» به رویدادنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه رویدادنگاران جوان؛ گفت: برخی نهادهای ارزشی برای حمایت از فیلم‌های حوزه دفاع مقدس، در اقصی نقاط کشور و منطقههایی که سینما ندارند، اکران‌هایی در نظر می‌گیرند که «اشنوگل» نیز در دستور کار آنها قرار دارد.

وی افزود: اکران‌های ویژه «اشنوگل» نیز در منطقههای مختلف کشور و آنهایی که فاقد سینما هستند، با امکاناتی ویژه آغاز انجام گرفته هست که امیدواریم اتفاقات نیکوی پیش روی آن در اکران باانجام گرفت.

گفتنی هست؛ در قصه «اشنوگل» آمده هست: یونس به عنوان فرمانده گردان غواصان سه شب قبل از عملیات در ناحیه عملیاتی مفقودالاثر انجام گرفته هست. حالا پس از سی سال هشداراتی به دست می‌آید که نشان می دهد، احتمالا یونس خانومده هست و در آن زمان به واسطه منافقان با دشمن همکاری کـــرده هست …

در این فیلم گیمگرانی چون برزو ارجمند، ماه چهره خلیلی، کاوه سماک باشی، رحیم نوروزی، محمد عفراوی، محمد دلگشا، محمدرضا اربابی، مصطفی نصیری، علی عبادی، لویک زاکاریان، هاشم مسعودی و مرضیه شاملو نقش آفرینی می کنند.

 

انتهای پیام/

 

دانلود آهنگ جدید میلاد بابایی اومدی پیشم

۱۰ دی ۱۳۹۶

این مطلب از وب سایت آپ موزیک رپورتاژ گردید و صرفا جهت اطلاع شما از این آهنگ می باشد...

دانلود آهنگ جدید میلاد بابایی اومدی پیشم

امروز و برای این ساعت از آپ موزیک ، دانلود آهنگ جدید و شینیدنی خواننده میلاد بابایی با نام اومدی پیشم با متن و دو کیفیت عالی و بی نظیر

شعر : پدرام شهرابی / تنظیم کننده : امیر ارشیا

Download New Song BY : Milad Babaei | Oomadi Pisham WithText And Direct Links In Upmusic

bmbabaei دانلود آهنگ جدید میلاد بابایی اومدی پیشم

متن آهنگ اومدی پیشم از میلاد بابایی

♪♪♫♫♪♪♯

میلاد بابایی اومدی پیشم

برای دانلود بر روی لینک روبرو کلیک کنید : دانلود آهنگ جدید میلاد بابایی اومدی پیشم

فیلم/ نخستین آنونس فیلم سینمایی «پیشونی سفید۲» – اخبار سینمای ایران و جهان

۱۰ دی ۱۳۹۶

حس من : نخستین آنونس فیلم سینمایی «پیشونی سفید۲» به کارگردانی سیدجواد هاشمی و با گیم محمدرضا شریفی‌نیا، پژمان بازغی، لیلا اوتادی، حسام نواب صفوی، ترلان پروانه، ارسلان قاسمی، امیر غفارمنش، هومن حاجی‌عبداللهی و… منتشر انجام گرفت.

دانلود آهنگ جدید آوان باند رو سر بنه به بالین

۱۰ دی ۱۳۹۶

این مطلب از وب سایت آپ موزیک رپورتاژ گردید و صرفا جهت اطلاع شما از این آهنگ می باشد...

دانلود آهنگ جدید آوان باند رو سر بنه به بالین

آهنگ زیبا و بسیار شنیدنی آوان بند بنام رو سر بنه به بالین همراه با متن و دو کیفیت 320 و 128

شعر : مولانا / آهنگسازی : مهرزاد عسکری / تنظیم کننده : شعیب عرب / خواننده : میلاد و مهرزاد عسکری

Exclusive Song: Avan Band – “Ro Sar Beneh Be Balin” With Text And Direct Links In UpMusic

photo ۲۰۱۷ ۱۲ ۳۱ ۱۵ ۰۰ ۵۶ دانلود آهنگ جدید آوان باند رو سر بنه به بالین

متن آهنگ رو سر بنه به بالین آوان باند

♪♪♫♫♪♪♯

رو سر بنه به بالین تنها مرا رها کن

ترک من خراب شب گرد مبتلا کن

ماییم و موج سودا شب تا به روز تنها

خواهی بیا ببخشا خواهی برو جفا کن

♪ شعر : مولانا ♪

♪♪♫♫♪♪♯ ای زرد روی عاشق تو صبر کن وفا کن ♪♪♫♫♪♪♯

تو صبر کن وفا کن

خواهی بیا ببخشا خواهی برو جفا کن

برو جفا کن

ای زرد روی عاشق تو صبر کن وفا کن

تو صبر کن وفا کن

UpMusicTag دانلود آهنگ جدید آوان باند رو سر بنه به بالین

♪ آهنگسازی : مهرزاد عسکری ♪

UpMusicTag دانلود آهنگ جدید آوان باند رو سر بنه به بالین

خواهی بیا ببخشا خواهی برو جفا کن

برو جفا کن

گر مهر باز در ره  چون زمرد

از برق این زمرد هی دفع اژدها کن

دردیست غیر مردن آن را دوا نباشد

♪♪♫♫♪♪♯ پس من چگونه گویم که این درد را دوا کن ♪♪♫♫♪♪♯

ای زرد روی عاشق تو صبر کن وفا کن

تو صبر کن وفا کن

♪ تنظیم کننده : شعیب عرب ♪

خواهی بیا ببخشا خواهی برو جفا کن

برو جفا کن

ای زرد روی عاشق تو صبر کن وفا کن

تو صبر کن وفا کن

خواهی بیا ببخشا خواهی برو جفا کن

برو جفا کن

♪♪♫♫♪♪♯

آوان باند رو سر بنه به بالین

برای دانلود بر روی لینک روبرو کلیک کنید : دانلود آهنگ جدید آوان باند رو سر بنه به بالین